• Bashkim Bajoku dhe  Leotrim Rexhepi  pësuan humje nga boksierët më të mirë të bullgarisë
  • Turneu ndërkombëtar “Strandja” Sofia (Bulgaria)
  • Kjo është arsye e humbjes së Donjetës në Bullgari
  • Behrami lufton por humb
  • Turneu ndërkombëtar “STRANDJA” 20-26 Janar 2020-Sofje (Bullgari)

Erdonis Maliqi boksieri më i mirë i turneut “Agim Rashiti”

Sot 08 dhjetor klubi i boksit “Drita” Gjilan organizoi turneun tradicional “Agim Rashiti” ku në program ishin gjithsejtë 12 duele.U tregua një boks i mirë dhe cilsor ku publiku i pranishëm në palester u ndanë të kënaqur me boksin që treguan boksierët pjesëmarës në kët turne. Drejtësinë ndanë:Latif Demolli, Agim Shala, Agron Nushi dhe Fatlum AgushiDelegat:Nadir Shllaku.

Read More >>

Kampionati individual i Kosovës në Boks – të rinjë(Youth)u18 dhe Senior – 02-03 dhjetor 2019

Federata e boksit e Kosovës me 02-03 dhjetor organizoi Kampionatin Individual të Kosovës në boks për të rritur senior (19-40 vjeqar) dhe të Rinjë (Youth 17-18 vjeqar).Në kët kampionat pati duele mjaft të mira dhe boks cilsor si në konkurencen e seniorëve poashtu edhe në konkurencen e të Rinjëve (Youth) U18.Në kët kampionat u pa se në Kosovë ka talenta dhe po vjen një gjenerat e artë e boksierëve të talentuar.Kampionati…

Read More >>

Kampionati Ballkanik 10-15 dhjetor Antalya (Turqi)

Kosova merë pjesë me 5 boksierë, 1 boksiere, 2 trajner dhe 1 gjyqtarë në Kampionatin Ballkanik në Antaly të Turqisë nga 10 – 15 dhjetor.Boksierët e kombëtares së Kosovës janë të përgaditur maksimalisht dhe në formë të duhur për kët Kampionat Ballkanik pasi që nga muaji tetor kanë zhvilluar meqe të shumta ndërkombëtare që nga turnet në Sarajevë “Mustafa Hajrullahovuq-Talijan”, Shkup “Gongu i Artë”, në Zvicer meqi miqësor Zvicer-Kosovë dhe…

Read More >>

Kampionati individual i Kosovës në boks – të rinjë (Youth) U18 dhe Senior – 02-03 Dhjetor 2019

Federata e boksit e Kosovës me 02 – 03 dhjetor do të organizoi Kampionatin Individual të Kosovës në boks për të Rinjë U18 (Youth 2001/2002) dhe të rritur senior.Në Kampionat kan të drejtë të marin pjesë:1) Të gjitha klubet qe janë të regjistruara pranë FboxK për vitin 2019.Klubet të cilat nuk kan paguar licencimin për vitin 2019 nuk kan drejtë të marin pjesë.2) Të gjitha librezat e garuesve që marin…

Read More >>

Donjeta Sadiku në pergaditje speciale në Zvicër

Boksierja e mirënjohur dhe kandidatja për Lojrat Olimpike Tokio 2020 Donjeta Sadiku se bashku me trajnerin Besim Brahimi gjinden në pergaditje speciale në Zvicër para Kampionatit Ballkanik që do të mbahet në Antalya (Turqi) 10-15 dhjetor.Këto pergaditje i ka mbështetur financiarisht Komiteti Olimpik i Kosovës ku njiherit Donjeta Sadiku është edhe bursiste e KOK.

Read More >>

TURNEU NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 16-17 NËNTOR PRISHTINË

TURNEU NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 16-17 NËNTOR PRISHTINË Sot me 17 nëntor u zhvilluan Finalet e turneut “Adem Jashari” në Palestren e Sporteve në Prishtine.U zhvilluan 8 lufta ku u tregua boks i mirë dhe cilsor.Pjesemares ishin 8 shtete.Në fund Juria shpalli edhe boksierët më të mirë të turneut. Rezultatet: 56kg.Artan Shaqiri Kosove (KOS)- Leotrim Rexhepi Kosove (KOS) 2 : 060kg.Syzman Skorupa Poloni (POL)- Besfort Merlaku Kosovë (KOS) 0 : 264kg.Shpetim…

Read More >>

GJYSMËFINALET E TURNEUT NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 16 NËNTOR 2019

1.56kg.Georgi Velickov Bullgari (BG)- Leotrim Rexhepi Kosovë (Kos) 0 : 22.56kg. Artan Shaqiri Kosovë (Kos) -Enis Bakalli Shqiperi (Alb) 2 : 03.64kg. Alim Nasufi Maqedoni(MK)- Blazevic Ivan Bosna-Herceg(B.I H.) 0 : 24.69kg.Patriot Behrami Kosovë (Kos) -Yuseinov Ayhan Bullgari(BG) 2 : 05.69kg.Jozef Rrasi Kosovë (Kos)-Bonzov yuliyan Bulgaria (Bul) 2 : 06.75kg.Besart Pireva Kosovë (Kos) -Dominik Glaser Çeki (CZE) 2 : 07.75kg.Xhoi Eliazi Shqiperi (Alb) -Kiwan Rami Bullgari(BG) 0 : 28.81kg.Kristian Nikolov…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”.15-18 nëntor pallati i rinisë dhe sporteve – Prishtinë

Gjysmëfinalja me 16 nëntor në ora 17:00Finalja me 17 nëntor në ora 12:00. Ekipi i Kosovës 1. Bashkim Bajoku – 52kg2. Leotrim Rexhepi – 56kg3. Artan Shaqiri – 56kg4. Besfort Merlaku – 60kg5. Shpetim Bajoku – 64kg6. Patriot Behrami – 69kg7. Jozef Rrasi – 69kg8. Besart Pireva – 75kg9. Armend Neziraj – 81kg10. Shefki Bogujevci – Selektor11. Kreshnik Shala – Trajner Gjyqtarë:Latif Demolli, Rrusten Konjuhi, Aliriza Rexhepi, Fatmir Hoxha, Rasim…

Read More >>

Kosova kombëtarja më e suksesshme në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë” 3 Medalje të arta 2 të bronzta dhe 1 kupë.

Patriot Behrami tekniku më i mirë i turneut.Sonte përfundoi turneu ndërkombëtar i 49 me radhë “Gongu i Artë” , pjesëmares ishin boksierët e 8 shteteve, dhe boksierët e kombëtares së Kosovës ishin më të suksesshmit, arritën të rrëmbejnë 3 medalje të arta 2 të bronzit dhe një kup. Në 56kg.Leotrim Rexhepi mundi boksierin Slloven Nikolov Veber, dhe u stolis me medalje të artë, Rexhepi gjatë 3 raundeve i bëri presion…

Read More >>

Patriot Behrami dhe Leotrim Rexhepi shkëlqyen në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë”.

Sot në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë” në 56kg.Leotrim Rexhepi mundi me ndërprerje në raundin e 3 boksierin nga Bullgaria Darislav Vasilev.Rexhepi tregoi boks jashtëzakonisht të mirë dhe boksoi për mrekulli ku kundërshtarin bullgar Vasilev e solli 3 herë në nokdaun dhe gjyqtari në ring ndërpreu meqin në raundin e tretë.Në 69kg.Patriot Behrami edhe sonte në gjysmëfinale shkëlqeu duke mundur bindshëm boksierin nga Serbia Vladimir Gubas.Patrioti tregoi boks…

Read More >>