• Boksieri Shpetim Bajoku kalon në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare
  • Lorent Murati sot u dëmtua kundër boksierit Sirijan
  • Shpetim Bajoku ka shënuar fitore në raundin e parë të garave të boksit në Lojërat Mesdhetare Oran 2022.
  • Kosova me pesë boksierë në Shkup
  • LEOTRIM BERISHA BOKSIERI MË I MIRË I TURNEUT “KOMANDANT DRINI-EKREM REXHA”

KOSOVA ME NJË MEDALJE TË ARTË NJË TË ARGJENTË DHE NJË KUP NGA TURNEU NDERKOMBËTARË “MIROSLAV PETROVIÇ” KUMANOVË 04.06.2022

Remzo Mustafiç boksieri më luftarak i turneut.Mbrëmë Kosova mori pjesë në turneun ndërkombëtar “Miroslav Petroviç” në Kumanovë dhe u përfaqesua me 3 boksier 71kg.Lekë Juniku (Youth) në një meq të barabartë pësoi humbje nga boksieri i Maqedonis së Veriut Shpetim Ajredini, 86kg.Remzo Mustafiç fitoi në raundin e 3 pasi që kundërshtari nga Maqedonia e V. Arsim Etemi u lëndua dhe mjeku ndërpreu duelin, 92+kg.Shpejtim Shabanit nuk ju paraqit kundërshtari në…

Read More >>

MKRS shpërblen me 14 mijë euro Donjeta Sadikun pas suksesit në botërorin e boksit

Ministri për Kulturë, Rini e Sport, Hajrullah Çeku, ka organizuar pritje për boksieren Donjeta Sadiku, drejtuesit e KOK-ut dhe Federatës së Boksit të Kosovës, pas suksesit të boksieres tonë në Kampionatin Botëror të Femrave 2022, të mbajtur në Stamboll të Turqisë. Sadiku fitoi medaljen e bronztë në kategorinë deri ën 60 kilogramë, të parën për boksin kosovar, që prej pavarësimit të sportit tonë. Ministri Çeku i ka ndarë shpërblimin për…

Read More >>

Taulant Jakupi boksieri me i mirë i turneut

Federata e boksit e Kosovës organizoj turneun tradicional ndërkombëtar i 14 me radhë “Lah Nimani” në boks, në Palestrën e Sporteve “1 Tetori” në Prishtinë. Pjesëmarrës boksierët nga Bullgaria, Shqipëria, Mali i Zi ,Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Dy ditë radhazi u tregua boks i mirë e me një organizim të shkëlqyer. Sot në finale FBOXK bëri një pritje solemne medalistes botërore heroinës Donjeta Sadikut, ku te pranishëm ishin zëvendësministrja…

Read More >>

Organizohet turneu ndërkombëtar ‘Lah Nimani’

“Federata e boksit e Kosovës do të organizoj turneun tradicional ndërkombëtar i 14 me radhë “Lah Nimani” me 21-22 maj, në Palestrën e Sporteve “1 Tetori” në Prishtinë. Peshimi i boksierëve : 08:00 – 09:00 në Hotel “Grand” PrishtinëGarat zhvillohen: E Shtune 21Maj ora 16:00 – Gjysmë finalja E Diele 22 Maj ora 12:00 – Finalet Pjesëmarrës boksierët nga Bullgaria, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova.Gjyqtarë: Agim…

Read More >>

Donjeta Sadiku, medaliste e bronztë e botës

Donjeta Sadiku është ndalur në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të Boksit, që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Boksierja jonë u mund nga amerikania, Rashida Ellis, kategoria -60 kg. Sadiku ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në Botëror, pasi me tri fitore të shënuara, kishte siguruar medaljen e bronztë të botës, suksesi më i madh në histori të boksit kosovar. KOK përgëzon Sadikun dhe gjithë komunitetin e boksit për suksesin historik.

Read More >>

DONJETA SADIKU I SIGURON KOSOVËS MEDALJE BOTËRORE NË BOKS

Arritje madhështore. Donjeta Sadiku ka siguruar medaljen botërore në Kampionatin Botëror të Boksit, që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Boksierja jonë mundi Ëu Shih-yi të Taipeit, në çerekfinalen e kategorisë -60 kg. Sadiku do t’i sjell medaljen e parë botërore Kosovës nga sporti i boksit, grupmosha për seniore. I urojmë shumë fat dhe suksese në rrugën drejt medaljes së artë. Krenar me ty!

Read More >>

Donjeta kualifkohet në çerekfinale të Kampionatit Botëror

Boksierja e Kombëtares së Kosovës, Donjeta Sadiku, ka shënuar fitore të madhe në Kampionatin Botëror.  Edhe një fitore me peshë të madhe që e afron drejt zonës së medaljes, në botërorin që po mbahet në Stamboll. Boksierja ka shënuar fitore në peshën lehtë, duke e mundur Jocelyne Tshamala të Kongos.  Boksierja jonë kualifikohet në çerekfinale dhe me synime që të futet në gjysmëfinale.

Read More >>

Donjeta Sadiku e nis me fitore Kampionatin Botëror

Boksierja kosovare, Donjeta Sadiku, e ka nisur mbarë Kampionatin Botëror të Boksit “Stamboll 2022”, duke shënuar fitore bindëse 5:0 ndaj japonezes, Ayska Taguchi, kategoria 57-60 kg. Donjeta boksoi sot në mbrëmje, ndërsa po garon në kategorinë deri 60 kilogramë. Përballë e kishte boksieren nga Japonia, Ayaka Taguchi. Donjeta ka dominuar plotësisht, ndërsa shkëlqeu sidomos në raundin e dytë. Ajo realizoi goditje të forta, ndërsa japonezja u gjend në nokdaun. Në xhiron…

Read More >>

Sadiku nesër nis garën në Kampionatin Botëror

Donjeta Sadiku do të nis nesër (e enjte) garën në Kampionatin Botëror të boksit për femra. Në xhiron e parë, Sadiku do të ndeshet me japonezen Taguchi Ayaka. “Donjeta është në formë të mirë dhe presim fitore. Nëse kalon xhiron e parë në gjiron e dytë do të pret fituesen e duelit në mes të boksieres nga Kenia dhe boksieres nga Republika Demokratike e Kongos”, thuhet në njoftimin e FboxK-së.

Read More >>