• Valdrin Etemi u shpall Boksieri më i mirë në Turneun Ndërkombëtar të Boksit “Muharrem Mehmeti”
  • Shpetim Bajoku tekniku më i mirë i turneut ndërkombëtar “Miroslav Petroviç”
  • Në finale Patriot Behrami dhe Shpëtim Bajoku
  • TURNEU NDERKOMBETAR I BOKSIT “MUHARREM MEHMETI”
  • KOSOVA ME 5 BOKSIER NË TURNEUN NDËRKOMBËTAR “MIROSLAV PETROVIÇ” KUMANOVË 2-3.06.2023

IBA fton me vonesë ekipin e Kosovës për pjesëmarrje në botërorin e boksit në Uzbekistan

IBA fton me vonesë ekipin e Kosovës për pjesëmarrje në botërorin e boksit në Uzbekistan Federata e Boksit e Kosovës njofton opinionin në lidhje me zhvillimet e fundit të pjesëmarrjes së boksierëve tanë në botërorin e boksit, që prej 1 maj – 14 maj 2023, mbahet në Tashkent të Uzbekistanit. Përkundër tentimeve të vazhdueshme për të marrë vizën nga shteti i Uzbekistanit, që nuk e njeh Kosovën, edhe pse na…

Read More >>

“Boksierëve të Kosovës sërish iu mohohet pjesëmarrja në Kampionatin Botëror, të vendeve që nuk e njohin Kosovën! 

Më 1 maj në Tashkent të Uzbekistanit do të nis Kampionati Botëror i boksit, në të cilin është paraparë të merr pjesë edhe Kombëtarja e Kosovës në boks.  Mirëpo, përkundër përgatitjeve, paraqitjes me kohë të ekipit, procedurave me vizë të kryera në muajin mars dhe premtimeve se do të pajisemi me vizë, një gjë e tillë nuk ka ndodhur e as që pritet të ndodh, përkundër se nuk ka as…

Read More >>

Donjeta Sadiku fiton medaljen e bronztë në turneun ndërkombëtar “Çesme” në Turqi

Donjeta Sadikut do t’i takojë medalja e bronztë në turneun ndërkombëtar të boksit “Çesme”, që po mbahet në Izmir të Turqisë. Boksierja jonë, medaliste e bronztë e botës dhe Evropës, u mund në gjysmëfinale nga boksierja vendase, Gizem Ozer, me vendim të gjyqtarëve, vendim ky që u kontestua nga kampi i Donjetës. Turneu në Turqi i shërbeu Sadikut para Lojërave Evropiane Krakow dhe Malopolska 2023, që mbahen prej 21 qershor…

Read More >>

Boksierët kosovarë në pritje të vizave për pjesëmarrje në Kampionatin Botëror

Federata e Boksit të Kosovës, ka bërë të ditur se boksierët kosovarë  janë në pritje të vizave, në mënyrë që të përfaqësojnë shtetin e Kosovës në Kampionatin Botëror i cili do të zhvillohet më 15 maj në Uzbekistan. Kosova në këtë kampionat pritet të përfaqësohet nga 3 boksierë, Bashkim Bajoku, Shpejtim Bajku dhe Loris Idrizi, Selektori Besim Brahimi është shprehur se boksierët kanë qenë në përgatitje të përbashkëta dhe janë…

Read More >>

Donjeta Sadiku i siguron Kosovës medalje, arrin të kualifikohet në gjysmëfinale

Donjeta Sadiku në gjysmëfinale të turneu ndërkombëtar për femra seniore “Çesme” që po mbahet në Turqi. “Donjeta Sadiku sot me 26 prill në çerekfinale korri fitore bindëse 5 me 0 kunder boksieres nga Japonia Ayava Taguchi dhe u kualifikua për në gjysëmfinale ku siguroi medaljen e bronzët. Donjeta sot tregoi boks të mirë gjatë tre raundave.  Ajo dominoi në ring dhe tregoi se është në formë të mirë. Neser me…

Read More >>

BOKSIERËT E KOMBËTARES VAZHDOJNË ME PËRGADITJET INTENZIVE

Boksierët e kombëtares së Kosovës janë në përgaditjet e përbashketa në Prishtinë nga 13 prilli 2023. Sipas planprogramit të paraparë nga selektori Besim Brahimi dhe trajneri i kombëtares Mehmet Haxhani faza përgaditore po shkon në mënyrë të shkelqyer ku po ushtrohet me intenzitet të lartë profesional dhe atë dy here në ditë, ushtrimet e paradites po mbahen në ambientin e hapur në parkun e Gërrmisë ndërsa pasditja në palester. Gjatë…

Read More >>

DONJETA SADIKU E GATSHME PËR TURNEUN NDËRKOMBËTAR “ÇESME”NË IZMIR (TURQI) 22 PRILL – 01 MAJ 2023

Boksierja Donjeta Sadiku është në formë të mirë dhe e gatshme për turneun e madh ndërkombëtar “Çesme” që mbahet në Izmir të Turqisë nga data 22 Prill – 01 Maj, kështu është shprehur trajnerja Marjola Sallauka e cila së bashku me Donjetën nga 10 deri me 21 prillë janë në pergaditje në kampin ndërkombëtar në Izmir (Turqi). Këto pergaditje dhe ky turne janë të mirëseardhura për Donjeta Sadikun e cila…

Read More >>

BOKSIERËT E KOMBËTARES NË PËRGADITJE TË PËRBASHKËTA

Selektori i kombëtares së Kosovës në boks Besim Brahimi do të grumbulloj boksierët e përfaqesuesës në përgaditjet e përbashketa në Prishtinë nga 13 prilli 2023. Federata e boksit e Kosovës vazhdon sipas planprogramit të paraparë për përgaditje të boksiereve të Kosovës para garave ndërkombëtare. Këto pergaditje janë të mirseardhura për boksierët senior para garave ndërkombëtare që i presin në muajt në vijim: Kampionati Botëror në Tashkent (Uzbekistan) 1 – 14…

Read More >>

DONJETA SADIKU NË KAMPIN PËRGADITOR NDËRKOMBËTAR NË IZMIR (TURQI) 10-21 PRILL 2023

Boksierja medalistja botërore Donjeta Sadiku së bashku me trajneren Marjola Sallauka nga 10 deri me 21 prill janë në pergaditje, në kampin ndërkombëtar në Izmir (Turqi) . Këto pergaditje janë të mirëseardhura për Donjeta Sadikun e cila nga 22 prill -1 Maj do të marë pjesë në turneun ndërkombetar “ÇESME” në Izmir – Turqi. Kandidatja kryesore dhe bursistja e KOK për Lojrat Olimpike Donjeta Sadiku, këto pergaditje dhe pjesëmarrje në…

Read More >>

Kuvendi i rregullt i punës i Fboxk për vitin 2022

Sot me 08 prill në Shtëpine e Sporteve në Prishtinë u mbajt Kuvendi i Rregullt i punës i Federatës së Boksit të Kosovës për vitin 2022 ,morën pjesë 17 delegat nga gjithsejt 23. Pas aprovimit të të gjitha pikave te rendit të ditës, programit të punës dhe financiar të vitit 2022 dhe programit të punës dhe financiar 2023 ku u aprovuan një zërit të gjitha pikat dhe propozimet. Kryetari Enver…

Read More >>