Zyrtare: Donjeta Sadiku merr ftesën për pjesëmarrje në Lojërat Olimpike

June 15, 2021

Boksierja Donjeta Sadiku do të përfaqësojë boksin kosovar në Lojërat Olimpike Tokio 2020. Komiteti Olimpik i Kosovës ka pranuar sot ftesën për Sadikun nga Komisioni Tre-Palësh në përbërje: Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, Asociacioni i Komiteteve Olimpike Kombëtare, Asociacioni i Federatave Ndërkombëtare të Sporteve Verore. Donjeta ditë më parë garoi në turneun kualifikues olimpik evropian, të mbajtur në Paris të Francës, por që u ndalë në raundin e dytë. Sadiku ka quar…

Read More >>

KOMBËTARJA E KOSOVËS NË BOKS E PËRGADITUR PËR KAMPIONATIN EVROPIAN U22

June 14, 2021

Boksierët e Kombëtares së Kosovës në boks (Senior ) nesër me 15 qershor udhëtojnë në Kampionatin Evropian U22 që mbahet nga 15-25 qershor në Roseto degli Abruzzi (Itali).Boksierët tanë nga 31 Maj kanë zhvilluar përgaditjet speciale në Durrës (Shqipëri),nën udhëheqjen e selektorit Shefki Bogujevcit i cili beson dhe shpreson se boksierët tanë janë në formë të mirë dhe të gatshëm për këtë kampionat Evropian, dhe do të stolisen me medalje.Në…

Read More >>

Në palestrën “Minatori” nga klubi i boksit “Trepça” u organizua turneu në boks, i hapur për të gjitha grupmoshat

June 13, 2021

Në palestrën “Minatori” nga klubi i boksit “Trepça” u organizua turneu në boks, i hapur për të gjitha grupmoshat U zhvilluan 25 duele u tregua një boks i mirë dhe cilsor. Në fund juria shpalli edhe boksierët më të mirë të turneut: Boksieri më i mirë: Imer Manxholli k.b.”Trepça” Boksieri Tekniku më i mirë: Sali Islami k.b.”Drenasi”Qifti më luftarak: Bajram Zymi k.b.”Prishtina”- Albin Braha k.b.”Trepça”Boksierja më perspektive: Suela Canolli k.b.”Dardanët”Shpresat…

Read More >>

Trepça organizon turne

June 10, 2021

Klubi i boksit Trepça nga Mitrovica organizon turne për të gjitha  grupmoshat. “Klubi i boksit Trepça, do të organizoj turneun e hapur në boks për të gjitha klubet e boksit të Kosovës me të gjitha grupmoshat.Turneu do të mbahet pa pranin e shikuesve dhe sipas këshillat e dalura nga OBSH,MSH dhe IKSHP, gjithnjë duke e ruajtur distancën fizike 1.5-2 m. Meçet fillojnë nga ora 16:00 dhe mbahen në Palestrën ‘Minatori’…

Read More >>

Donjeta mposhtet nga suedezja

June 5, 2021

Boksierja jonë, Donjeta Sadiku, pësoi humbje nga kampionia e Suedisë, Agnes Alexiusson, në rrethin e dytë të turneut kualifikues evropian për Lojërat Olimpike Tokio 2020, që po mbahet në Paris të Francës. Me vendim të gjyqtarëve, Sadiku u mund me rezultat 3:2, ku dy gjyqtarë i dhanë fitoren boksieres tonë, ndërsa tre të tjerë suedezes, kategoria deri në 60 kilogramë. Donjeta me pak fat ka mundur edhe të fitojë meçin,…

Read More >>

DONJETA SADIKU DREJT PARISIT PËR NORMEN OLIMPIKE

June 1, 2021

Boksierja Donjeta Sadiku, pas përgatitjeve në Sofje të Bullgarisë, sonte udhëton në Paris të Francës, në turneun kualifikues për Lojërat Olimpike Tokio 2020, që mbahen prej 4 – 8 qershor.Donjeta me 4 qershor ndeshet me boksieren nga Suedia Agnesa Lexiussion.Selektori Besim Brahimi beson dhe shpreson se Donjeta është në forme të mirë dhe pa problem do ta kaloje pengesën e parë kundër boksieres suedeze.Boksierja Sadiku do ti ketë dy meçe…

Read More >>

Sot më 28 maj u mbajt mbledhja e rregullt e Bordit të FBOXK

May 28, 2021

Ndër pikat kryesore ishte suksesi i arritur në Kampionatin Ballkanik ku Kosova mori pjesë me 4 boksier dhe fitoi 4 medalje prej tyre 2 të arta dhe dy të bronzit, organizimi dhe boksi kualitativ i turneut “Lah Nimani” ku FboxK mori lavdata nga AIBA, EUBC, Federata e Danimarkës dhe Sllovakisë. U diskutua për vazhdimin e garave vendore dhe ndërkombëtare sipas kalendarit të garave.Përgaditjet dhe pjesëmarja e Donjeta Sadikut në kualifikimet…

Read More >>

DONJETA SADIKU PËRGATITET NË BULLGARI

May 26, 2021

Donjeta Sadiku vazhdon me pergatitjet para gares kualifikuese për Lojerat Olimpike Tokyo 2020, që mbahet prej 04-08 qershor në Paris. Në këto përgatitje Donjeta është së bashku me trajneren Marjola Sallauka dhe me boksieren nga Bullgaria, medalisten evropiane dhe botërore Stanimira Petrova, dhe në mbikqyrjen e trajnerit kampionit olimpik Petar Lesov. Keto përgatitje 10 ditore janë të mirëseardhura që të mbaj formën dhe të jetë e gatshme për kualifikimet në…

Read More >>

Turne përkujtimor për ‘Armend Trena –Malsor Dashi’

May 25, 2021

Klubi i boksit ‘Dardanët’ organizon turneun përkujtimor ‘Armend Trena –Malsor Dashi’.  Turneu mbahet me 30 maj në orën 12.00 në Kaçanik dhe pritet të marrin boksierët më të mirë. “Turneu do të mbahet pa shikues dhe sipas këshillave të dalura nga OBSH, MSH dhe IKSHP, gjithnjë duke e ruajtur distancën fizike 1.5-2 metra”, njofton Federata e Boksit të Kosovës. Ky turne është i mirëseardhur, sidomos për të pa formën e…

Read More >>

TURNEU NDËRKOMBËTAR PËR TË RINJË (YOUTH) “LAH NIMANI” 15 -16 MAJ 2021 PRISHTINË

May 16, 2021

BOKSIERI MË I MIRË I TURNEUT LEUTRIM MULI (Danimark) Federata e Boksit të Kosovës për 2 ditë rresht në palestren e sporteve të Qendrës dhe Rinisë në Prishtinë, organizoj turneun tradicional të 13 me rradhë “Lah NImani”. Në këtë aktivitet pos nikoqirit Kosovës pjesëmarres ishin edhe Shqiperia, Danimarka, Sllovakia dhe Maqedonia e Veriut.Gjatë këtij turneu u demostrua boks cilësor të nivelit evropian. Juria profesionale shpalli më të mirët: Boksieri më…

Read More >>