KOSOVA ME 8 BOKSIER NË TURNEUN NDËRKOMBËTAR “ARENA KUP” SHKUP 28.05.2023

May 23, 2023

Federata e boksit vazhdon me gara sipas kalendarit vjetor, garat e rradhes janë në Shkup me 28 maj 2023 në turneun nderkombëtar për junior dhe të rinjë (Youth). Me kërkes të nikoqirit Kosova do të marë pjesë me 8 boksier 3 junior dhe 5 të rinjë (Youth). JUNIOR – 2007 / 2008 Boxer 52kg ELDAR ALIU Boxer 57kg. DENIS KRASNIQI Boxer 70kg LUAN MORINA YOUTH -2005 / 2006 Boxer 57kg…

Read More >>

TRADITA VAZHDON • EDICIONI I 15-të I TURNEUT “LAH NIMANI”

May 21, 2023

Me organizim të Federatës së Boksit të Kosovës, është mbajtur edicioni i XV i turneut ndërkombëtar të boksit “Lah Nimani”. Sivjet, përveç garuesve nga Kosova, morën pjesë edhe ata nga Shqipëria, Bullgaria e Maqedonia e Veriut. Në finale u zhvilluan 11 meçe, në kategoritë nga 48kg deri në 80kg. Gjatë këtyre dy ditëve u zhvilluan mjaft duele interesante me boks të mirë dhe cilsor. Pas dueleve interesante, të cilat dhuruan…

Read More >>

Turneu i boksit “Lah Nimani” zhvillohet në fundjavë

May 16, 2023

Federata e boksit e Kosovës ka bërë të ditur se janë bërë të gjitha përgatitjet për organizimin e turneut tradicional ndërkombëtar i 15-ti me radhë “Lah Nimani” më 20 -21 Maj 2023, në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Në këtë turne marrin pjesë boksierët e rinj U18 nga Bullgaria, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. Gjysmëfinalet do të zhvillohen më 20 maj nga ora 16:00,…

Read More >>

Turneu memorial i boksit “Armend Trena&Malsor Dashi”- 06.05.2023

May 6, 2023

Klubi i boksit “DARDANËT “Prishtinë organizoi turneun tradicional memorial të boksit “ARMEND TRENA -MALSOR DASHI “sot me 06 Maj 2023 në Kaçanik, në Palestren e Sporteve në Kaçanik me fillim nga ora 12:00. U zhvilluan duele interesante dhe boks cilsor e sidomos te të rinjët dhe vajzat. Rezultatet: 1.73kg. Urim Sadiku (Uniteti-FushKosove)- Riad Hasanaj(Fighter-Peja)0:2 2.52 kg. Leona Dobratiqi (Kastrioti Obiliq)- Erinda Veliu(Skender Salihaj-Shtime)0 :2 3.60kg. Erdi Aliu (Dardanet-Prishtine)-Leonit Dobratiqi (Kastrioti-Obiliq)0;2…

Read More >>

IBA fton me vonesë ekipin e Kosovës për pjesëmarrje në botërorin e boksit në Uzbekistan

April 30, 2023

IBA fton me vonesë ekipin e Kosovës për pjesëmarrje në botërorin e boksit në Uzbekistan Federata e Boksit e Kosovës njofton opinionin në lidhje me zhvillimet e fundit të pjesëmarrjes së boksierëve tanë në botërorin e boksit, që prej 1 maj – 14 maj 2023, mbahet në Tashkent të Uzbekistanit. Përkundër tentimeve të vazhdueshme për të marrë vizën nga shteti i Uzbekistanit, që nuk e njeh Kosovën, edhe pse na…

Read More >>

“Boksierëve të Kosovës sërish iu mohohet pjesëmarrja në Kampionatin Botëror, të vendeve që nuk e njohin Kosovën! 

April 29, 2023

Më 1 maj në Tashkent të Uzbekistanit do të nis Kampionati Botëror i boksit, në të cilin është paraparë të merr pjesë edhe Kombëtarja e Kosovës në boks.  Mirëpo, përkundër përgatitjeve, paraqitjes me kohë të ekipit, procedurave me vizë të kryera në muajin mars dhe premtimeve se do të pajisemi me vizë, një gjë e tillë nuk ka ndodhur e as që pritet të ndodh, përkundër se nuk ka as…

Read More >>

Donjeta Sadiku fiton medaljen e bronztë në turneun ndërkombëtar “Çesme” në Turqi

April 27, 2023

Donjeta Sadikut do t’i takojë medalja e bronztë në turneun ndërkombëtar të boksit “Çesme”, që po mbahet në Izmir të Turqisë. Boksierja jonë, medaliste e bronztë e botës dhe Evropës, u mund në gjysmëfinale nga boksierja vendase, Gizem Ozer, me vendim të gjyqtarëve, vendim ky që u kontestua nga kampi i Donjetës. Turneu në Turqi i shërbeu Sadikut para Lojërave Evropiane Krakow dhe Malopolska 2023, që mbahen prej 21 qershor…

Read More >>

Boksierët kosovarë në pritje të vizave për pjesëmarrje në Kampionatin Botëror

April 26, 2023

Federata e Boksit të Kosovës, ka bërë të ditur se boksierët kosovarë  janë në pritje të vizave, në mënyrë që të përfaqësojnë shtetin e Kosovës në Kampionatin Botëror i cili do të zhvillohet më 15 maj në Uzbekistan. Kosova në këtë kampionat pritet të përfaqësohet nga 3 boksierë, Bashkim Bajoku, Shpejtim Bajku dhe Loris Idrizi, Selektori Besim Brahimi është shprehur se boksierët kanë qenë në përgatitje të përbashkëta dhe janë…

Read More >>

Donjeta Sadiku i siguron Kosovës medalje, arrin të kualifikohet në gjysmëfinale

April 26, 2023

Donjeta Sadiku në gjysmëfinale të turneu ndërkombëtar për femra seniore “Çesme” që po mbahet në Turqi. “Donjeta Sadiku sot me 26 prill në çerekfinale korri fitore bindëse 5 me 0 kunder boksieres nga Japonia Ayava Taguchi dhe u kualifikua për në gjysëmfinale ku siguroi medaljen e bronzët. Donjeta sot tregoi boks të mirë gjatë tre raundave.  Ajo dominoi në ring dhe tregoi se është në formë të mirë. Neser me…

Read More >>

BOKSIERËT E KOMBËTARES VAZHDOJNË ME PËRGADITJET INTENZIVE

April 18, 2023

Boksierët e kombëtares së Kosovës janë në përgaditjet e përbashketa në Prishtinë nga 13 prilli 2023. Sipas planprogramit të paraparë nga selektori Besim Brahimi dhe trajneri i kombëtares Mehmet Haxhani faza përgaditore po shkon në mënyrë të shkelqyer ku po ushtrohet me intenzitet të lartë profesional dhe atë dy here në ditë, ushtrimet e paradites po mbahen në ambientin e hapur në parkun e Gërrmisë ndërsa pasditja në palester. Gjatë…

Read More >>