TURNEU NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 05-06.11.2022

November 3, 2022

Federata e boksit e Kosovës do të organizoj turneun e madh ndërkombëtar i 24 me rradhë “Adem Jashari” që ështe në kalendarin zyrtar të EUBC dhe IBA “. Pavarësisht që të gjitha përgaditjet janë bërë, ne ende nuk kemi të pakten as konfirmimin për mbeshtetje nga qeveria e kosovës nën patronatin e se cilës mbahet turneu si dhe nga Ministria për Kulturë, Rini e Sport, nga të cilët shpresojmë që…

Read More >>

Ekipi i përzgjedhur nga Selektori për turneun ndërkombëtar “Adem Jashari” 2022 

October 28, 2022

Ekipi është përzgjedhur nga selektori Besim Brahimi dhe boksierët të cilet do të ken kundërshtar do të boksojnë, mvaret prej paraqitjes së boksierëve nga shtetet pjesëmarrëse. KOSOVA Nr. Emri Mbiemri Kategoria 1 Bashkim Bajoku -54kg. 3 Luar Aliu – 57kg. 4 Gentrit Gashi – 60kg. 5 Drilon Arifi – 63.50kg. 6 Shpetim Bajoku -67kg. 7 Loris Idrizi – 67kg. 8 Patriot Behrami- 71kg. 9 Venhar Haziraj – 71kg. 10 Ardian…

Read More >>

Ministri i Sportit dhe zëvendësministrja pritën në kabinet boksieren, Donjeta Sadiku

October 27, 2022

Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku dhe zëvendësministrja Daulina Osmani pritën në kabinet boksieren, Donjeta Sadiku e cila mori medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian që u mbajt në Budva, Mal të Zi. Gjatë këtij takimi ministri Çeku e përgëzoi Donjetën për rezultatin që ka arritur dhe u shpreh që MKRS do të vazhdojë mbështetjen në rrugëtimin e saj drejt medaljes olimpike. Bazuar në rregulloren për shpërblime të sportistëve të cilët…

Read More >>

Donjeta e siguron medaljen evropiane

October 20, 2022

Boksierja Donjeta Sadiku e ka siguruar medaljen në Kampionatin Evropian.  Donjeta tani lufton për të hyrë në finalen e madhe.  “Kampionati Evropian në Budva të Mali i Zi. Medalistja botërore 60 kg Donjeta Sadiku sot në çerekfinale mundi bindshëm 5:0 boksieren nga Rumunia Marin Loredana Andreea dhe siguroi medaljen e bronztë dhe kualifikimin në gjysmëfinale. Donjeta triumfoj edhe në këtë duel dhe siguroj medalje Evropiane edhe nga senioret e cila…

Read More >>

Donjeta Sadiku kualifikohet në çerekfinale të Kampionatit Evropian

October 15, 2022

Boksierja Donjeta Sadiku ka treguar zemër të madhe duke arritur në çerekfinale të Kampionatit Evropian.   Ajo dëshmoi klasin e saj në përballje me boksieren nga Greqia, Marinela Cani. “Fitore bindëse e Donjeta Sadikut.  Medalistja botërore. Donjeta Sadiku (60 kg) sot në të tetën e finales mundi bindshëm 5:0 boksieren nga Greqia Marinela Cani dhe u kualifikua për çerekfinale Donjeta me 19 tetor bokson për medalje me boksieren nga Rumania…

Read More >>

KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS 21-22 .10.2022 OBILIQ

October 14, 2022

NJOFTIM PËR TË GJITHA KLUBET I njoftojmë të gjitha klubet se në Kampionatin individual të Kosoves marrin pjesë të gjitha klubet e regjistruara pranë FBOXK-së. 1).Te drejtë pjesëmarrje kan boksieret shkollar dhe junior të cilët kan më së paku 3 duele, dhe Boksierët të rinje (youth) dhe senior të ken më së paku 5 duele. 2). Të gjitha librezat e boksierve duhet të jenë të regjistruara në FBOXK për vitin…

Read More >>

DONJETA SADIKU NË KAMPIONATIN EVROPIAN 

October 12, 2022

Medalistja botërore në boks 60kg.Donjeta Sadiku së bashku me selektorin Faton Xhakli dhe trajneren Marjola Sallauka nesër me 12 tetor 2022 udhëtojn në Kampionatin Evropian për seniore që mbahet në Budva (Mali i Zi) nga data 14-23 tetor. Sipas trajneres Marjola Sallauka, Donjeta është në formë të mire dhe e përgaditur maksimalisht për kët kampionat Evropian, shpreson dhe beson se nga ky kampionat Evropian Donjeta do të kthehet si kampione…

Read More >>

Fitore e Suela Canollit në të teten e finaleve të Kampionatit Evropian për Juniore Montesilvano ,Italy 27.09.-04.10.2022

September 29, 2022

Sot me 28 shtator në ring u paraqiten dy boksieret tona 50kg. Erinda Veliu pësoi humbje nga boksierja Greke Giannakopoulou Lamprini dhe 57kg.Suela Canolli e cila shkëlqeu kunder boksieres Kroate Vencl Gabriela, ku detyroi referin në ring dy herë ti numroj (nokdaun)dhe të pushon boksieren Kroate, e cila mezi perfundoi ket duel, dhe në fund unanimisht 5:0 fitues shpallet Suela Canolli. Në qerekfinale me 30 shtator në luftë për medalje…

Read More >>