Boksierët e Kosovës fitojnë shtatë medalje në turneun “Gongu i Artë”

November 20, 2022

Boksierët e Kosovës fitojnë shtatë medalje në turneun “Gongu i Artë”, që u mbajt në Shkup të Maqedonisë së Veriut. Një sukses i mirë për djelmoshat, që i motivon për sfidat më të forta.   “Kosova fiton 2 medalje të arta, 2 të argjendta, 3 të bronzta dhe një Kupë në turneun ndërkombëtar. Medalje të arta: Loris Idrizi, Dionis Gashi dhe e fitoi edhe kupën sl boksieri më i mirë…

Read More >>

KOSOVA 4 BOKSIER NË FINALE TË TURNEUT NDËRKOMBËTAR “GONGU I ARTË”

November 18, 2022

Nesër me 19 nëntor në finale të turneut ” Gongu i Artë” Kosova do të ketë 4 boksier 54kg.Bashkim Bajoku cili në gjysmëfinale mundi boksierin nga Skocia Lenon Mulligan, 67kg.Loris Idrizi i cili mundi boksierin nga Serbia Dushan Prica, 71kg.Patriot Behrami i cili mundi boksierin nga Scocia Harry Mcgrenra dhe 80kg.Dionis Gashi i cili u kualifikua direkt në finale.Humbje pësuan 51kg.Dren Zariçi, 60kg.Gentrit Gashi i cili në një meq të…

Read More >>

KOSOVA ME 7 BOKSIER NË TURNEUN NDËRKOMBËTAR “GONGU I ARTË” 17-20.11.2022 SHKUP

November 15, 2022

Kosova do të marr pjesë në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë” i 51 me rradhë, përzgjedhësi i kombëtares Besim Brahimi ka përzgjedhur 6 boksier për këtë turne të madh ndërkombëtar 54kg.Bashkim Bajoku, 60kg.Gentrit Gashi, 63,50kg.Drilon Arifi, 67kg.Loris Idrizi, 71kg.Patriot Behrami, 75kg.Dionis Gashi. Me kërkes të nikoqirit per 1 boksier 51kg.përzgjedhesi ka paraparë që ekipit ti bashkohet edhe Dren Zariçi Kombëtarja e Kosovës 51kg. DREN ZARIÇI 54kg. BASHKIM BAJOKU 60kg. GENTRIT…

Read More >>

Turneu memorial tradicional në boks “Agim Rashiti” Gjilan 12.11.2022

November 13, 2022

Sot në Gjilan u zhvillua turneu memorial tradicional ” Agim Rashiti”, ku u zhvilluan 10 duele në mesin e tyre ishte edhe një duel i vajzave. Juria në fund shpalli edhe boksierët më të mirë: Boksieri më i mirë: Erdonis Maliqi Tekniku më i mirë: Lumturim Xhoxhaj Qifti më luftarak: Djellza Halili – Kosovjana Osmanaj Boksieri më përspektiv: Haris Starabaja

Read More >>

Politika pengon pjesëmarrjen e Kosovës në Kampionatin Botëror

November 11, 2022

Vendim skandaloz i spanjollëve, nuk i pajis me viza boksierët e Kosovës që të marrin pjesë në Kampionatin Botëror Nuk është hera e parë që politika spanjolle vepron kësisoj dhe i dëmton sportistët tanë. “Politika pengon pjesëmarrjen e Kosovës në Kampionatin Botëror në Spanjë. Boksierët e Kosovës përsëri kanë problem për pjesëmarrjen në  Kampionat Botëror nga shtetet të cilat nuk e njohin shtetin e Kosovës.  Rasti i fundit është Kampionati…

Read More >>

Turneu memorial tradicional “Xjafer Thaqi ”

November 10, 2022

Klubi i boksit “Gjakova137” Gjakovë organizon turneun memorial tradicional të boksit “XHAFER THAQI ” me 19 nëntor 2022 Turneu mbahet në Palestren e Sporteve “Shani Nushi”në Gjakovë me fillim në ora 13:00. Peshimi i boksierëve: 09:00-10:00 Gjyqtarë: 1.Agim Shala 2.Marigona Beadini 3.Agron Nushi 4.Luan Krasniqi 5.Filip Nue Delegat: Sylejman Voca

Read More >>

Turneu memorial i boksit “AGIM RASHITI” 

November 10, 2022

Klubi I boksit “Drita” Gjilanë organizon turneun memorial te boksit “AGIM RASHITI” me 12 nëntor 2022 Turneu mbahet në Palestren e Sporteve “Petrit Selishta-Petriti”në Gjilanë me fillim në ora 14:00. Sipas organizatorit pjesëmarrës janë boksierët nga, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova. Peshimi i boksierëve : 10:00 – 11:00 Gjyqtarë 1.Agim Tahiraj 2.Granit Qorri 3.Fadil Bekteshi 4.Visar Ibrahimi 5.Fatlum Agushi Delegat: Nadir Shllaku

Read More >>

TAULANT JAKUPI DHE DONAT SYLA TË GATSHËM PËR KAMPIONATIN BOTËROR PËR TË RINJË (YOUTH) U18

November 10, 2022

Kosova ka paraqitur 2 boksier 86kg.Taulant Jakupi, 92kg. Donat Syla për kampionatin Boretor të boksit për meshkuj dhe femra për të rinjë (youth) U18,që do të zhvillohet në Alicante, La Nucía ,Spanjë. Sipas fjalëve të selektorit Besim Brahimi boksieret tanë janë pergaditur maksimalisht,janë ne formë të mir dhe të gatshem për pjesëmarje në ket kampionat boteror. Edhe pse boksieret janë të gatshem dhe me kohë jemi paraqitur per pjesemarrje në…

Read More >>

KOSOVA ME 2 BOKSIER NË KAMPIONATIN BOTËROR PËR TË RINJË (YOUTH) U18

November 8, 2022

Në Spanjë do të zhvillohet Kampionati Botëror i boksit për meshkuj dhe femra për të rinj, U-18.Kosova do të përfaqësohet me 2 boksier 86 kg Taulant Jakupi, 92 kg  Donat Syla, selektori Besim Brahimi dhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli. Edhe pse me kohë jemi paraqitur për pjesëmarrje ekipi i Kosovës ende nuk është pajisur me viza. Në këtë Kampionat Botëror do të marrin pjesë më shumë se 650 boksierë nga…

Read More >>

Ukë Smajli fitues i trofeut “Adem Jashari”

November 8, 2022

Federata e boksit e Kosovës organizoj turneun e madh ndërkombetar i 24 me rradhë “Adem Jashari” që ështe në kalendarin zyrtar të EUBC dhe IBA “. Pjesëmarrës ishin 6 shtete nga rajoni dhe Evropa, u tregua një boks i mirë dhe cilsor, organizimi ishte në nivel të lartë. Turneu u mbajt me 5 e 6 nëntor në Palestren e Sporteve 1 Tetori në Prishtinë. Gjysmëfinalja 05 nëntor ora 16:00 Finalja…

Read More >>