• Patriot Behrami, fitues i trofeut “Pavarësia”
  • DONJETA SADIKU NË KAMPIN PËRGADITOR NDËRKOMBËTAR NË ASISSI (ITALI)
  • VËLLEZRIT BAJOKU NË KAMPIN PËRGADITOR NDËRKOMBËTAR NË SOFIA (BULLGARI)
  • FboxK organizon turneun ndërkombëtar “Pavarësia”
  • Sadiku ndalet në çerekfinale të turneut në Bullgari

Patriot Behrami, fitues i trofeut “Pavarësia”

Federata e Boksit e Kosovës (FboxK) për të 16-ën herë organizoi sot turneun ndërkombëtar të boksit “Pavarësia”. Pjesëmarrëse në këtë turne, përveç Kosovës, ishin shtetet e rajonit si Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, raporton KosovaPress. Duelet ishin tejet të mira, ndërsa u tregua boks cilësor e luftarak, e që boksieri më i mirë i turneut u zgjodh Patriot Behrami. Më poshtë mund të gjeni çmimet e fituara dhe të…

Read More >>

DONJETA SADIKU NË KAMPIN PËRGADITOR NDËRKOMBËTAR NË ASISSI (ITALI)

Boksierja Donjeta Sadiku së bashku me trajneren Marjola Sallauka në mbështetje të KOK nga 13 deri me 29 shkurt janë në pergaditje në kampin ndërkombëtar në Assisi (Itali).Donjeta Sadiku është njëra ndër kandidatet kryesore për Lojrat Olimpike, këto përgaditje janë të mirëseardhura për Donjeten që të jetë në formë sa më të mirë për garen kualifikuese për Lojrat Olimpike Parisi 2024, që do të mbahen nga 02-12 Mars në Busto…

Read More >>

VËLLEZRIT BAJOKU NË KAMPIN PËRGADITOR NDËRKOMBËTAR NË SOFIA (BULLGARI)

Boksieri Shpëtim Bajoku në mbështetje të KOK, nga 13 shkurti deri me 27 shkurt gjindet në përgaditje në kampin ndërkombëtar në Sofia (Bullgari). Në këto përgaditje në mbështetje të Federates së boksit është edhe Bashkim Bajoku, keto përgaditje janë të mirëseardhura për vëllezrit Bajoku para turneut botëror kualifikues për Lojrat Olimpike Parisi 2024 që do të mbahen nga 02-12 Mars në Busto Arzizio, Itali.

Read More >>

FboxK organizon turneun ndërkombëtar “Pavarësia”

FboxK do ta organizojë këtë turne për të 16-ën herë me radhë Pjesëmarrëse të këtij turneu, krahas Kosovës, do të jenë edhe shtetet e rajonit si Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria. Turneu do të zhvillohet me fillim nga ora 12:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Peshimi i boksierëve do të bëhet nga ora 08-09h. Gjyqtarë do të jenë: Agim Shala, Agim Tahiraj, Fadil Bekteshi, Visar Ibrahimi,…

Read More >>

Idrizi mposhtet në meçin e parë në “Strangja”

Loris Idrizi është ndalur në meçin e parë në turneun ndërkombëtar “Strangja” që po mbahet në Sofje të Bullgarisë. Të mërkurën Idrizi boksoi në kategorinë deri 71 kilogramë. Pësoi 5:0 nga Mohamed Makhelouf i Algjerisë. Ky është edicioni i 75-të i turneut më të vjetër në Evropë. Tashmë është eliminuar edhe Bashkim Bajoku, ndërsa Donjeta Sadiku e ka fituar meçin e parë. Të enjten Donjeta Sadiku e zhvillon meçin e…

Read More >>

Nëshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit ndërmjet Mkrs-së dhe FBOXK-së

Sot me 07 shkurt 2024 në zyret e FboxK u ba nënshkrimi i Memorandumit të Bashkëpunimit ndërmjet Ministris së Kulturës Rinisë dhe Sportit (MKRS) dhe Federatës së Boksit të Kosovës (FBOXK) për vitin 2024. Memorandumi u nënshkrua mes z.Ministres së Sportit Daulina Osmanit dhe kryetarit të FboxK Enver Krasniqit.

Read More >>

Turneu ndërkombëtar “STRANDJA” Sofia, Bulgaria 02-12 Shkurt 2024

Nesër me 05 shkurt nga ora 17 e 30 me orë të Bullgarisë në ring paraqitet medalistja Botërore, Evropiane, Ballkanike 60kg.Donjeta Sadiku, për kundërshtare ka boksieren nga Mongolia Monkhor Namuun. Donjeta ishte në kampin ndërkombëtar në Bullgari së bashku me trajneren Marjola Sallauka, është në formë të mirë dhe e përgaditur në maksimum, besojm dhe shpresojmë që gjiron e parë ta kalojë pa problem dhe të ec rrugës për medalje…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar “STRANDJA” Sofia,Bulgaria 02-12 Shkurt 2024

Shorti deshti që sot me 04 shkurt në sesionin e parë nga ora 15:00, i pari në ring u parqit në 54kg.Bashkim Bajoku që boksoi kundër boksierit nga Uzbekistani Nortojiev Khujanazar dhe pësoi humbje.Bajoku dha gjithqka nga vetja por boksierët nga Uzbekistani dihet se janë boksierët numër një në botë.

Read More >>

KOSOVA ME 3 BOKSIER DHE 1 BOKSIERE NË TURNEUN ”NDËRKOMBËTAR “STRANDJA”

Ekipi i Kosovës në boks me 02 shkurt udhëton në Bullgari që të marrë pjesë në turneun më të madhin ndërkombëtar në kalendarin e federatës botërore IBA “ STRANDJA” i 75 me rradhë që do të mbahet nga 04 deri më 11 shkurt 2024 në Sofje të Bullgaris. Kosova përfaqesohet me boksieren 60kg.Donjeta Sadiku,dhe boksierët: 54kg.Bashkim Bajoku, 71kg.Loris Idrizi, 86kg.Taulant Jakupi, u.d. së selektorit Musli Zymberi, selektoti i femrave Faton…

Read More >>