KAMPIONATI EVROPIAN PËR JUNIOR- SARAJEVË 21.06 – 01.07.2024

June 18, 2024

Kombëtarja e Kosovës në boks do të marin pjesë me 4 boksier të përzgjedhur nga selektori Besnik Vranovci, në Kampionatin Evropian për Junior në Sarajevë,(B.e H.) nga 21 qershor – 01korrik 2024. Kosova përfaqësohet me boksierët në 48kg.Riad Isufi, 57kg.Eldar Aliu, 63kg.Ensar Badallaj, 70kg.Flori Tarani, trajneri Votim Zaplluzhani dhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli i cili është ftuar të ndajë drejtësinë. Në këtë kampionat pritet pjesëmarrja e më se 240 boksierëve…

Read More >>

TURNEU NDËRKOMBËTAR I BOKSIT 14 QERSHORI DITA E ÇLIRIMIT TË GJAKOVËS”

June 9, 2024

Klubi i boksit “Sport Center ” Gjakovë organizoi turneun ndërkombëtar “14 Qershori Dita e Çlirimit të Gjakovës” Pjesëmarrës ishin boksier nga Shqipëria dhe boksier nga të gjitha klubet nga Kosova, u zhvilluan gjithsej 18 duele, në fund juria shpalli boksierët më të mirë të turneut. Boksieri më i mirë: Lumturim Xhoxhaj – KB Prizereni Tekniku më i mirë: Drilon Thaqi – Sport Center Qifti më Luftarak: Diart Gorani – KB…

Read More >>

TURNEU NDËRKOMBËTAR I BOKSIT “14 QERSHORI DITA E ÇLIRIMIT TË GJAKOVËS“

June 4, 2024

Federata e Boksit e Kosovës vazhdon aktivitetet sipas kalendarit të garave 2024 Klubi i boksit “SPORT CENTER” Gjakovë me 08.06.2024 organizon turneun ndërkombëtar “14 QERSHORI DITA E ÇLIRIMIT TË GJAKOVËS“ Peshimi i garuesve bëhet nga ora 10:00 – 11:00 Turneu fillonë nga ora 14:00 në Palestren e sporteve “SHANI NUSHI” Gjakovë Gjyqtarë: Agim Tahiraj, Agim Shala, Fadil Bekteshi, Granit Qorri, Agron Nushi Delegat: Nadir Shllaku

Read More >>

Bashkim Bajoku eliminohet nga garat kualifikuese për Lojërat Olimpike

May 28, 2024

Bashkim Bajoku ka pësuar humbje ndaj boksierit nga Taxhikistani, Vokhidov Asror, në kategorinë deri në 57 kilogramë. Ai pas kësaj humbjeje, është eliminuar kështu nga garat kualifikuese për Lojërat Olimpike që do të mbahen në Paris. Ky turne kualifikues botëror është duke u mbajtur në Bangkok të Tajlandës. Përndryshe, deri më tani është vetëm Donjeta Sadiku nga boksi që do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Olimpike.

Read More >>

Ngjan në Tajlandë, boksierit të Kosovës mjeku ia ndaloi të ngjitet në ring

May 26, 2024

Një ditë e keqe për boksierin e kombëtares së Kosovës në turneun që po mbahet në Tajlandë.  Kur pritej se Shpëtim Bajoku do të ngjitet në ring, mjeku ia ndaloi për një arsye. Shpëtim Bajokut mjeku ia ndaloi të ngjitet në ring për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore. Sot me 26 maj Shpëtim Bajoku duhet të boksonte në garat eliminuese të turneut botëror për normë Olimpike Paris –…

Read More >>

Boksieri ynë, Bashkim Bajoku e nis me fitore bindëse turneun kualifikues botëror për Lojërat Olimpike Paris 2024.

May 24, 2024

Fitore bindëse 5:0 e Bashkim Bajokut në eliminatoret e turneut kualifikues botëror në Bangkok (Tajlandë) për L.O Paris 2024 Në (57kg)Bashkim Bajoku sot me 24 Maj boksoi kundër boksierit nga Liberia, Garduward Jeroson të cilin e mundi me rezultat unanim 5:0. Bajoku gjatë tre raundeve dominoi në ring duke plasuar goditje të pastërta, ku shumë herë e solli në situata të palakmueshme kundërshtarin dhe tregoi teknikë të përsosur. Selektori Faton…

Read More >>

Volodimir Melençuk nga Ukraina, e ka fituar trofeun kryesor në edicionin e 16-të të turneut ndërkombëtar në boks Lah Nimani.

May 19, 2024

Gara e dedikuar tash e sa vite grupmoshës së të rinjëve, ka sjellë në këtë edicion, një konkurencë jashtëzakonisht të madhe, pas ardhjes së dy shteteve që njihen për cilësitë në këtë sport, Polonisë e Ukrainës.Pjesëmarrësit tradicionalë të garës, Shqipëria, Mali I Zi, Bullgaria dhe Maqedonia e Veeriut, poashtu janë paraqitur me boksierë cilësorë.Melençuk e pranoi trofeun nga djali I trajnerit Lah Nimani, Istrefi dhe talenti I ri ishte një…

Read More >>

MBYLLEN GJYSMËFINALET E TURNEUT “LAH NIMANI”

May 18, 2024

Me 12 duele interesante është mbyllur dita e parë e garave në turneun dyditor “Lah Nimani”. Në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë, gara e edicionit të 16-të ka nisur me meçe interesante, të shfaqura nga boksierët e rinj, nga kategoria 54 kg e deri në atë mbi 92 kg. Ky turne dyditor ka sjellë përballje të forta dhe spektakolare që kanë tërhequr vëmendjen e publikut dhe entuziastëve…

Read More >>

Vëllezërit Bajoku në Kampin përgaditor në Sofia (Bullgari)

May 14, 2024

Boksierët e kombëtares së Kosovës po përgatiten në Bullgari.  Synimi i tyre është që të përgatiten sa më mirë për sfidat që i presin në muajit e ardhshëm. Atmosfera është e mirë në kampin në Bullgari. “Vëllezërve Bashkim dhe Shpëtim Bajoku që janë nën përkujdesjen e selektorit Faton Xhakli, në kampin ndërkombëtar në Sofje. Këto përgatitje janë të mirëseardhura për vëllezërit Bajoku para turneut botëror kualifikues për Lojërat Olimpike Parisi…

Read More >>

Në fundjavë zhvillohet turneu i boksit “Lah Nimani”

May 14, 2024

Federata e Boksit e Kosovës (FboxK) ka bërë të gjitha përgatitjet për turneun tradicional ndërkombëtar të boksit “Lah Nimani”. Ky turne do të jetë i 16-ti me radhë dhe do të mbahet më 18 dhe 19 maj në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Pjesëmarrës në këtë turne do të jenë boksierë nga Kosova, Bullgaria, Polonia, Ukraina, , Shqipëria, Mali i Zi. dhe Maqedonia e Veriut. Garat zhvillohen: E…

Read More >>