• Shpejtim Bajoku boksieri më i mirë i turneut të 23-të tradicional ndërkombëtar “Adem Jashari”
  • GJITHQKA GATI PËR TURNEUN NDËRKOMBËTAR  ”ADEM JASHARI”
  • Boksierët kosovarë fitojnë pesë medalje në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë”
  • Boksierët e Kosovës mësojnë rivalët në Shkup
  • KOSOVA ME 7 BOKSIERË NË TURNEUN NDËRKOMBËTAR “GONGU I ARTË” SHKUP  10-14.11.2021

Shpejtim Bajoku boksieri më i mirë i turneut të 23-të tradicional ndërkombëtar “Adem Jashari”

Dje përfundoi edicioni i 23-të i turneut ndërkombëtar “Adem Jashari” që u organizua me 20 dhe 21 nëntor në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. TURNEU NDERKOMBËTAR “ADEM JASHARI”INTERNATIONAL TOURNAMENT “ADEM JASHARI20-21 Nëntor 2021 – November 20 – 21. 2021PROGRAMI I MEÇEVE | MATCH SCHEDULE Finalja | FinalKOHA | TIME: 12:00VENDI | VENUE: Palati I Sporteve -PrishtinëSports Hall – PrishtinëKëndi i kuq | Red Corner I Këndi i kaltërt…

Read More >>

GJITHQKA GATI PËR TURNEUN NDËRKOMBËTAR ”ADEM JASHARI”

Edicioni i 23-të i turneut ndërkombëtar “Adem Jashari” organizohet me 20 dhe 21 nëntor në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. E shtunë, 16:00h | GjysmëfinaletE diel, 12:00h | Finalet Përfaqësuesja e Kosovës1 Jeton Berisha- 54kg.2 Bashkim Bajoku-54kg.3 Arbnor Zeneli- 54kg. 4 Drilon Arifi- 63.505 Shpetim Bajoku- 67kg6 Arlind Hysenaj – 67kg.7 Patriot Behrami- 71kg.8 Jozef Rrasi- 71kg.9 Imer Mangjolli-75kg.10 Eralb Berisha- 92kg.11 Besim Brahimi-selektor12 Mehmet Haxhani-trajner13 Lirim Shllaku…

Read More >>

Boksierët kosovarë fitojnë pesë medalje në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë”

Kosova është stolisur me pesë medalje në turneun ndërkombëtar të boksit “Gongu i Artë” Dy medalje të arta të fituara nga vëllezërit Bashkim dhe Shpëtim Bajoku, një e argjendtë nga Rexhep Morina dhe 5 të bronzta të fituara nga Patriot Behrami, Jozef Rrasi, Imer Mangjolli, Altin Shala dhe Remzo Mustafiç, ishte bilanci përfundimtar i një paraqitjeje shumë të sukseshsme të boksierëve të Kosovës në këtë turne. Përzgjedhësi Besim Brahimi dhe…

Read More >>

Boksierët e Kosovës mësojnë rivalët në Shkup

Është hedhur shorti për turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë” në boks, që do të mbahet 11-14 nëntor në Shkup. Në çerekfinale bokson 71 kg Jozef Rrasi kundër kroatit Petar Cetiniç. Në finale shkon në 67 kg Shpëtim Bajoku kundër irlandezit Wayne Kelly dhe 5 boksierë në gjysmëfinale 54 kg Bashkim Bajoku – Jake Wayne Rapple nga Irlanda; 71kg Patriot Behrami e pret fituesin Moldavi- Irlandë, 75 kg Imer Manxholli e…

Read More >>

KOSOVA ME 7 BOKSIERË NË TURNEUN NDËRKOMBËTAR “GONGU I ARTË” SHKUP 10-14.11.2021

Kosova do të mar pjesë me 7 boksier në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë” që mbahet në Shkup nga 10-14 nëntor 2021.Ky turne do të jetë me një konkurenc të fortë me pjesëmarrje të boksierëve cilsor nga Anglia, Irlanda, Welsi, Italia e shumë shtete nga rajoni dhe Evropa.Ky është një test i mirë për boksierët tanë para turneut të madh ndërkombëtar “Adem Jashari” që mbahet me 20-21 nëntor në Prishtinë.Vite…

Read More >>

KOK dërgon në KON ankesën për refuzimin që Serbia i bëri delegacionit tonë të boksit

Komiteti Olimpik i Kosovës ka deponuar ankesën në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (KON/IOC), në lidhje me refuzimin që iu bë delegacionit të boksit të Kosovës, të cilëve tri herë iu refuzua hyrja për në shtetin e Serbisë, ku do të duhej të merrnin pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit, që po mbahet në Beograd. Ekipi i boksit u ndalua në kufi nga policia serbe, e cila me urdhër të Qeverisë së…

Read More >>

Boksierët e Kosovës nuk lejohen të hyjnë në Serbi (VIDEO)

Mesditën e të shtunës kishin planifikuar të jenë në Beograd. Por, ekipi kombëtar i boksierëve kosovarë nuk u lejua të hyjë në Serbi për të marr pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit Amator. Rruga për atje u ndërpre në gjysmë nga autoritetet serbe në pikën kufitare tek Dheu i Bardhë, nga ku u kthyen mbrapa. Pengesë për hyrjen në shtetin fqinj ishin veshjet me simbolet shtetërore. Këta pritën për rreth…

Read More >>

MKRS dhe MPJ reagojnë pas ndalimit të boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi

Ekipi i Kosovës në boks sot nuk u lejua të hyjë në territorin e Serbisë me simbolet e shtetit, duke u ndaluar në kufi. Delegacioni i Kosovës ishte nisur për në Beograd, ku duhej të merrte pjesë në Kampionatin Botëror të boksit amator, që fillon nesër. Lidhur me këtë çështje reagoi edhe Federata Ndërkombëtare e Boksit, AIBA me një letër drejtuar Federatës serbe të boksit, e më pas edhe me…

Read More >>

SPONZORI I TRETË I RADHES I FBOXK-së ËSHTË “SANTIAGO BERNABEO SH.P.K.”

Edhe një sponsor i treti me radhë për Federaten e Boksit të Kosovës Federata e Boksit e Kosovës ka vazhduar edhe sot me nënshkrimin e kontratës me sponsorin e tretë, i cili do të mbështes boksin kosovar. Sponsori i tretë i FBOXK-së, është kompania “Santiago Bernabeo Sh.P.K.” Në emër të federatës, kontratën e nënshkroi kryetari, Enver Krasniqi, ndërsa në emër të kompanisë, pronari, Mentor Krasniqi. Marrëveshja u lidh në kuadër…

Read More >>

BOKSIERËT E KOMBËTARËS SË KOSOVËS TË GATSHËM PËR KAMPIONATIN BOTËROR NË BEOGRAD 24 TETOR – 06 NËNTOR 2021

Boksierë nga Kosova të përzgjedhur të përfaqesojnë Kosovën në Kampionatin Botëror janë të gatshëm për kët eviniment botëror që do të marin pjesë 105 shtete me 650 boksierë që është rekord i boksierëve pjesëmarrës në kampionate botërore deri me tani.Boksierët tanë do të garojnë në tri kategori 54kg.Bashkim Bajoku,63.5kg.Shpetim Bajoku dhe 71kg.Patriot Behrami. Boksierët tanë kan vazhduar me përgaditjet taktiko-teknike dhe nga 06 tetori janë në përgaditje të perbashkëta me…

Read More >>