Parisi do të mirëpres turneun kualifikues evropian të boksit për LO Tokyo 2020

March 3, 2021

Kryeqyteti i Francës, Parisi, është zgjedhur vendi mikpritës i turneut kualifikues evropian të boksit për Lojërat Olimpike Tokio 2020. Turneu ishte dashur të mbahej në mars të vitit të kaluar në Londër të Britanisë së Madhe, por ishte ndërprerë në gjysmë shkaku i pandemisë Covid 19. Për shkak të përhapjes së pandemisë në Londër në muajt e fundit, Task Forca e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (KON), e cila organizon garat kualifikuese…

Read More >>

Edhe Bajoku eliminohet

February 25, 2021

Sot garoi edhe boksieri Bashkim Bajoku, i cili u mund nga irlandezi, Brendan Irvine, kategoria 52 kg. Irvine ishte medalist i argjendtë në Lojërat Evropiane Baku 2015. Turneu “Strangja” vlerësohet nga më të fortit në Evropë. Donjeta Sadiku është ndalur në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar të boksit “Strangja 2021”, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë. Sadiku është mposhtur sot nga Karina Ibragimova e Kazakistanit, kategoria deri në 60 kg….

Read More >>

Donjeta Sadiku është ndalur në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar të boksit “Strangja 2021”

February 25, 2021

Sadiku është mposhtur sot nga Karina Ibragimova e Kazakistanit, kategoria deri në 60 kg.Sipas Federatës së Boksit të Kosovës, gjyqtarët i mohuan fitoren Sadikut.Donjeta, që dje shënoi një fitore, mbetet shpresa e vetme e boksit për të fituar normën olimpike Tokio 2020.Sot garoi edhe Bashkim Bajoku, i cili u mund nga irlandezi, Brendan Irvine, kategoria 52 kg. Irvine ishte medalist i argjendtë në Lojërat Evropiane Baku 2015.Turneu “Strangja” vlerësohetjëri nga…

Read More >>

Donjeta demolon rusen

February 24, 2021

Boksierja e kombëtares së Kosovës, Donjeta Sadiku, shkëlqen në Bullgari, duke avancuar më tej. Sipas zyrës së Federatës së Boksit të Kosovës, Donjeta e ka demoluar boksieren ruse.  “Në turneu ndërkombëtar ‘Strandja’ në Sofje, Donjeta Sadiku mundi bindshëm (5:0) boksieren nga Rusia Orlinda Aleksandrova.  Sot në ring u ngjitet 60 kg Donjeta Sadiku kundër Aleksandrovas dhe gjatë tri rundeve Donjeta tregoi boks cilësor dhe teknik të përsosur duke ngadhënjyer bindshëm….

Read More >>

Pireva dëmtohet nga gjyqtarët, eliminohet nga turneu i madh në Bullgari

February 24, 2021

Boksieri i Kombëtares së Kosovës, Besart Pireva (81 kg), ka bërë luftë të madhe por iu bë e padrejtë nga gjyqtarët dhe kësisoj eliminohet, mbetet pa medalje në turneun e madh “Strandja” në Sofje të Bullgarisë. Ai u ballafaqua me ukrainasin Kost Maxym.  Pireva boksoi mjaft mirë por në fund gjyqtarët vendosën që t’ia japin fitoren ukrainasit. Kosova ka vetëm një përfaqësues tani, boksieren Donjeta Sadiku, ndërsa të tjerët janë…

Read More >>

Latif Demolli – Çmimi Special 2020

February 23, 2021

Gjyqtarit ndërkombëtar të boksit, Latif Demolli, i ka takuar “Çmimi Special 2020”. Demolli prej shumë vitesh ndanë drejtësinë në kampionate evropiane dhe gara tjera ndërkombëtare, duke krijuar reputacion të lartë në Federatën Evropiane të Boksit.Gjatë vitit te kaluar, garat në të cilat ndau drejtësinë Demolli ishin kampionatet evropiane për të rinj, në të cilat referoi edhe në finale.

Read More >>

Turneu ndërkombëtar “STRANDJA” SOFIA (BULGARIA) 21-28 SHKURT 2021

February 23, 2021

Përfaqësuesja e Kosovës sot udhëtoi në Sofje të Bullgarisë nẽ turneun ndërkombëtar më të madhin në botë “Strandja”21-28 shkurtë 2021.Kosova përfaqësohet me 5 boksier në 52kg.Bashkim Bajoku, në 64kg.Shpetim Bajoku, në 69kg.Patriot Behrami, në 81kg.Besart Pireva, dhe në 91kg.Faton Tolaj i cili nga Gjermania i bashkangjitet ekipit, selektori Shefki Bogujevci dhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli. Në Sofje ekipit i bashkangjiten boksierja në 60kg.Donjeta Sadiku dhe selektori Besim Brahimi qe janë…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar i boksit “Pavarësia 2021”

February 13, 2021

Patriot Behrami boksieri më i mirë i turneut ndërkombëtar “Pavarësia” Sot me 13 shkurt u organizua turneu ndërkombëtar “Pavarësia” ku morën pjesë boksierët e Maqedonis Veriore, Shqiperisë dhe Kosovës.U zhvillua boks i mirë dhe cilsor me lufta të mira dhe në fund juria shpalli edhe boksierët më të mirë të turneut. 1.Boksieri më i mirë – Patriot Behrami2.Tekniku më i mirë – Besart Pireva3.Qifti luftarak – Riad Konushevci – Drilon…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar “ Pavarësia 2021”

January 30, 2021

Federata e Boksit e Kosovës me 13 shkurt 2021 në paletrën sportive SHF ” Nazim Gafurri” në Prishtinë, organizon turneun ndërkombëtar të -XIII- me rradhë “ PAVARËSIA 2021” . Ky akvitet është në vazhdën e shënimit të 13 vjetorit të shtetësisë sonë.Pos nikoqirit Kosovës marrin pjesë shtetet e rajonit: Shqipëria, Maqedonia e Veriut, dhe Mali i Zi .

Read More >>

Shpejtim Bajoku boksieri më i mirë i turneut “Ismet Asllani – Prapashtica”

January 17, 2021

Sot filluan garat në boks sipas kalendarit të garave të FboxK ku klubi i boksit “Gollaku” organizoi turneun e –VI- ndërkombëtar “Ismet Asllani – Prapashtica”. Rezultatet: 1.36kg. Klodian Brahimi k.b.”Gollaku”-Albion Veliu k.b.”S.Salihu” Shtime 1:12.38kg.Dasant Ahmeti Kosovë -Stinen Xixi -Shqipëri 1:13.52kg.Hadi Shahasi Maqedoni- Erblin Kashtanjeva Kosovë 2:04.60kg.Drilon Arifi Kosovë -Gramos Mehmeti Kosovë 2:05.56kg.Luar Aliu Kosovë – Morgen Disha Shqipëri 2:06.57kg.Ahmed Koçi Shqipëri – iShpat Nuredini Kosovë 2:07.64kg.Shpejtim Bajoku Kosovë- Fation Ruçaj…

Read More >>