MKRS shpërblen me 14 mijë euro Donjeta Sadikun pas suksesit në botërorin e boksit

May 23, 2022

Ministri për Kulturë, Rini e Sport, Hajrullah Çeku, ka organizuar pritje për boksieren Donjeta Sadiku, drejtuesit e KOK-ut dhe Federatës së Boksit të Kosovës, pas suksesit të boksieres tonë në Kampionatin Botëror të Femrave 2022, të mbajtur në Stamboll të Turqisë. Sadiku fitoi medaljen e bronztë në kategorinë deri ën 60 kilogramë, të parën për boksin kosovar, që prej pavarësimit të sportit tonë. Ministri Çeku i ka ndarë shpërblimin për…

Read More >>

Taulant Jakupi boksieri me i mirë i turneut

May 22, 2022

Federata e boksit e Kosovës organizoj turneun tradicional ndërkombëtar i 14 me radhë “Lah Nimani” në boks, në Palestrën e Sporteve “1 Tetori” në Prishtinë. Pjesëmarrës boksierët nga Bullgaria, Shqipëria, Mali i Zi ,Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Dy ditë radhazi u tregua boks i mirë e me një organizim të shkëlqyer. Sot në finale FBOXK bëri një pritje solemne medalistes botërore heroinës Donjeta Sadikut, ku te pranishëm ishin zëvendësministrja…

Read More >>

Organizohet turneu ndërkombëtar ‘Lah Nimani’

May 18, 2022

“Federata e boksit e Kosovës do të organizoj turneun tradicional ndërkombëtar i 14 me radhë “Lah Nimani” me 21-22 maj, në Palestrën e Sporteve “1 Tetori” në Prishtinë. Peshimi i boksierëve : 08:00 – 09:00 në Hotel “Grand” PrishtinëGarat zhvillohen: E Shtune 21Maj ora 16:00 – Gjysmë finalja E Diele 22 Maj ora 12:00 – Finalet Pjesëmarrës boksierët nga Bullgaria, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova.Gjyqtarë: Agim…

Read More >>

Donjeta Sadiku, medaliste e bronztë e botës

May 18, 2022

Donjeta Sadiku është ndalur në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të Boksit, që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Boksierja jonë u mund nga amerikania, Rashida Ellis, kategoria -60 kg. Sadiku ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në Botëror, pasi me tri fitore të shënuara, kishte siguruar medaljen e bronztë të botës, suksesi më i madh në histori të boksit kosovar. KOK përgëzon Sadikun dhe gjithë komunitetin e boksit për suksesin historik.

Read More >>

DONJETA SADIKU I SIGURON KOSOVËS MEDALJE BOTËRORE NË BOKS

May 16, 2022

Arritje madhështore. Donjeta Sadiku ka siguruar medaljen botërore në Kampionatin Botëror të Boksit, që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Boksierja jonë mundi Ëu Shih-yi të Taipeit, në çerekfinalen e kategorisë -60 kg. Sadiku do t’i sjell medaljen e parë botërore Kosovës nga sporti i boksit, grupmosha për seniore. I urojmë shumë fat dhe suksese në rrugën drejt medaljes së artë. Krenar me ty!

Read More >>

Donjeta kualifkohet në çerekfinale të Kampionatit Botëror

May 15, 2022

Boksierja e Kombëtares së Kosovës, Donjeta Sadiku, ka shënuar fitore të madhe në Kampionatin Botëror.  Edhe një fitore me peshë të madhe që e afron drejt zonës së medaljes, në botërorin që po mbahet në Stamboll. Boksierja ka shënuar fitore në peshën lehtë, duke e mundur Jocelyne Tshamala të Kongos.  Boksierja jonë kualifikohet në çerekfinale dhe me synime që të futet në gjysmëfinale.

Read More >>

Donjeta Sadiku e nis me fitore Kampionatin Botëror

May 13, 2022

Boksierja kosovare, Donjeta Sadiku, e ka nisur mbarë Kampionatin Botëror të Boksit “Stamboll 2022”, duke shënuar fitore bindëse 5:0 ndaj japonezes, Ayska Taguchi, kategoria 57-60 kg. Donjeta boksoi sot në mbrëmje, ndërsa po garon në kategorinë deri 60 kilogramë. Përballë e kishte boksieren nga Japonia, Ayaka Taguchi. Donjeta ka dominuar plotësisht, ndërsa shkëlqeu sidomos në raundin e dytë. Ajo realizoi goditje të forta, ndërsa japonezja u gjend në nokdaun. Në xhiron…

Read More >>

Sadiku nesër nis garën në Kampionatin Botëror

May 11, 2022

Donjeta Sadiku do të nis nesër (e enjte) garën në Kampionatin Botëror të boksit për femra. Në xhiron e parë, Sadiku do të ndeshet me japonezen Taguchi Ayaka. “Donjeta është në formë të mirë dhe presim fitore. Nëse kalon xhiron e parë në gjiron e dytë do të pret fituesen e duelit në mes të boksieres nga Kenia dhe boksieres nga Republika Demokratike e Kongos”, thuhet në njoftimin e FboxK-së.

Read More >>

KAMPIONATI BOTËROR I BOKSIT PËR FEMRA STAMBOLL (TURQI)06-21 Maj 2022

May 8, 2022

Sot me 8 maj u hodh shorti i boksiereve të Kampionatit Botëror 60kg.Donjeta Sadiku që përfaqeson Kosovën, në gjiron e parë eliminatore do të boksoj kundër boksieres nga Japonia Taguchi Ayska.Selektori i boksiereve (Femrave) Faton Xhakli dhe trajnerja Mariola Sallauka janë të kënaqur me shortin dhe presin fitore nga Donjeta në gjiron e parë dhe të vazhdoj rrugen drejt medaljes pasi që Donjeta është në formë dhe ndihet shumë mirë.

Read More >>

Turneu Memorial i Boksit “Armend Trena & Malsor Dashi”

May 7, 2022

Klubi i boksit “Dardanët”Prishtinë në bashkëpunim me Federatën e boksit organizoi Turneun e dytë me radhë për nder të dy heronjëve “Armend Trena & Malsor Dashi” në Kaçanik sot me 07 Maj 2022 me fillin në ora 13:00. Gjthsejtë u zhvilluan 16 duele në kët turne te boksit morën pjesë boksierët nga klubet e Kosovës dhe klubi i boksit “Tirana” nga Shqipëria. Juria shpalli dhe boksierët më të mirë të…

Read More >>