KOSOVA 4 MEDALJE DHE NJI TROFE.

Drilon Thaqit medalja e arte dhe trofeu boksieri më perspektiv Sot me 26 gusht u zhvilluan Finalet e turneut ndërkombëtar “Lokomotiv” në Sofje të Bullgarise
Në finale Kosova kishte 3 boksier 57kg.Erdonis Maliqi boksoi kundër boksierit nga Rumunia Andrei Tobosaru ku ishte një meq mjaft i forte ku dy boksierët shkëmbyen goditje gjatë tri raundeve dhe në fund gjyqtarët fitues shpallen boksierin Rumun dhe Erdonis Maliqi u stolis me medalje të argjente,edhe pse selektori Shefki Bogujevci ka prit më shumë nga Maliqi që të stoliset me medalje të arte.
Në 60kg.Drilon Thaqi për kundërshtar kishte boksierin nga Suedia Broman Hampus dhe që nga raundi i pare dy boksierët filluan të shkembenin goditje të forta dhe gjatë gjith meqit nuk u kursyen asnjeri boksier dhe në një meq shum të mire dhe të barabarte pritej të shpallet fituesi dhe fitues u shpall me plot merit Drilon Thaqi i cili luftoi si luan dhe dha gjithqka nga vetja dhe tregoi se është një e ardhme e boksit Kosovar.
Drilon Thaqi u stolis me medalje të arte dhe fitoi trofene si boksieri me perspektiv.
Ne +80kg.Leonit Kuqi boksoi kundër boksierit vendor bullgarit Georgi Lefterov dhe Kuqi filloi qysh në fillim të raundit të pare ta marë inciativen në ring dhe të godet furishëm boksierin bullgar ku disa herë bullgari ishte në gjendje jo të lakmueshme dhe nga raundi i dyt boksieri bullgar Kefterov filloi të merë vetën dhe me përvojen që kishte filloi ti shmanget goditjeve të Kuqit dhe të plasoi kundergoditje dhe deri në fund të meqit nga dy boksierët u shkëmbyen shume goditje dhe në fund fitues u shpall boksieri bullgar Lefterov i cili kishte përvoje të madhe ndaj boksierit pa përvoje ndërkombëtare Leonit i cili u stolis me medalje të argjente por Kuqi tregoi se është boksier perspektiv dhe në të ardhmen pritet shumë nga ai.
Me medalje të bronzet në 70kg. u stolis Dionis Mexhuani .
Në këto finale drejtësine ndau edhe gjyqtari ndërkombetar Latif Demolli.

 

20915437_1859826467380057_3331168052493840500_n 21032523_1859826307380073_3797156584768836444_n

 

21032729_1859826484046722_3073147280566916901_n

21034304_1859826527380051_7006001721491564003_n

21077730_1859826454046725_6158552139227954194_n

21078271_1859826547380049_447044570314474633_n

21105747_1859826324046738_2201125801446822261_n

21151321_1859826524046718_4389111554148423012_n

21151504_1859826257380078_5268628746159104358_n