ANAMARIJA KONI SIGUROI MEDALJEN E BRONZET

Sot u zhvilluan meqet qerekfinale të Kampionatit Evropuan për shkollar (kadet) ku në program ishte edhe boksierja Kosovare 63kg.Anamarija Koni e cila mundi boksieren Italiane Benini Beatrice dhe siguroi medaljen e bronzët dhe hyri në gjysmëfinale.
Anamarija edhe pse e re dhe e pa përvoj ndërkombëtare hyri në ring me vetbesim dhe për të fituar dhe gjatë tre raundeve me goditje të njëpasnjëshme si luaneshë sulmoi kundërshtaren dhe në një meq të vështirë fitoi ket duel dhe tregoi shpirt luftarak dhe u kualifikua për gjysmëfinale.
Trajneri Votim Zaplluzhani u nda i kënaqur me boksin që tregoi Anamarija dhe beson se do të kualifikohet edhe në Finale.
Drejtesine në ket Kampionat Evropian po ndanë edhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli.
Tani Kosova ka siguruar 2 medalje të bronzeta dhe vashat tona Lirie Mazreku dhe Anamarija Koni boksojnë në gjysmëfinale me 26 Maj dhe besojmë dhe shpresojmë në medalje të arta.