DONJETA SADIKU KAMPIONE E EVROPES

DONJETA SADIKU KAMPIONE e EVROPES .

Donjeta Sadiku sot shpertheu ne Finale kunder boksieres nga Ukraina Maria Cherednichenko ku nga fillimi i raundit te pare filloi te boksoi per mrekulli dhe me nji teknik te persosur me urdher te trajnerit Besim Brahimi dhe nuk lejoi befasira kunder ukrainis qe sulmojke me goditje te forta por Donjeta per mrekulli duke ju shmangur dhe denuar me goditje ukrainasen dhe rundi i fundit i 4 ishte shkolle e boksit e Donjetes qe tregoi nji art ne ring duke goditur kundershtaren dhe pamarr asnje goditje dhe referet e paten pun te lehte te shpallin unanimisht fituese Donjeta Sadikun dhe te stoliset me medalje te Arte si Kampione e Evropes.

Meqet Finale i drejtoi dhe gjyqtari nderkombetar Noteror AIBA Latif Demolli.Duhet cekur se shum shtete me 40 milion banor si Polonia,pastaj Italia,Azerbejgjani,e gjithsejt 15 shtete me miliona banor nuk paten garuese ne finale edhe pse ekipi i tyre ishte i perbere nga 20 boksiere si ne junior ashtu dhe te reja,dhe Kosova tregoi se ka pak banor 2 milion po ka zemer dhe fuqi te arrij ne maje te piafestalit si Evropian ashtu edhe Boteror dhe Donjeta Sadiku tregoi se nuk eshte rastesisht nenkampione e Botes.

14484627_1452090048153703_7067479951279868700_n

14484850_1452090038153704_3448574637478598855_n