Donjeta shkatërron bjellorusen, i siguroi medalje evropiane Kosovës

DONJETA SADIKU MUNDI ME NDERPRERJE BELLORUSEN VERANIKA PRAKOFYEVA DHE SIGUROI KOSOVES MEDALJEN E BRONZET
Sot u zhvilluan meqet e para gjysemfinale dhe qerekfinalet e dyta te Kampionatit Evropian per femra ne Ordu te Turqise.Boksierja Kosovare dhe nenkampionja e botes boksoi ne lufdte per medalje me boksieren nga Bellorusia Veranika Prakofyeva dhe qe ne fillim te rundes se para Donjeta muar inciativen dhe nuk lejoi befasi.Ne fillim te rundes se dyte Donjeta filloi te bombardoi kundershtaren me te rame te forta dhe te panderprera ku e solli ne pozit te palakmueshme dhe detyroi referin ne ring ti numroi Belloruses dhe me fillimin e komandes boks te referit pram Donjeta leshoi nji seri te goditjeve dhe prap detyroi referin qe te numroj kundershtares se Donjetes per ta pushuar dhe ky nokdaun ishte dhe fundi i boksieres nga Bellorusia.Edhe njiherit Donjeta Sadiku tregoi se eshte ne forme te mire dhe eshte e gatshme per medaljen e arte.Donjeta Sadiku deshmoi se eshte e ardhmja e boksit te Kosoves dhe nuk ka te ndalur me rezulltate.Donjeta Sadiku meqin e rradhes ne gjysemfinale do ta ket me 25 shtator kunder boksieres mjaft te forte nga Anglia Ellie Scitiney qe sonte mundi boksieren nga Bullgaria.

14344339_1447818305247544_6637734910169400424_n 14344771_1447817715247603_4574222128534297956_n 14359187_1447817388580969_8821955492393211604_n 14390627_1447817961914245_1963252369257721649_n 14390832_1447817511914290_5602054740765358510_n