KAMPIONATI BOTEROR DHE KUALIFIKIMET PER L.O.RIO 2016 NE BAKU(AZERBEJGJAN)16- 25.06.2016

KAMPIONATI BOTEROR DHE KUALIFIKIMET PER L.O.RIO 2016 NE BAKU(AZERBEJGJAN)16- 25.06.2016

Sot me 14 qershor ne oret e pasdites ekipi i Kosoves ne boks do te udhetoj per Baku (Azerbejgjan) ne Kampionatin Boteror dhe ne kualifikimet e fundit per Lojrat Olimpike ne Rio 2016.
Pas pergaditjeve intenzive te mbeshtetura nga Komiteti Olimpik i Kosoves dy boksiereve tane pjesemarres ne kampionatin boteror nen udheheqjen e trajnerit Shefki Bogujevcit te zhvilluara ne Durres (Shqiperi) boksieret 60kgViolant Sylejmani dhe 91kg.Armend Xhoxhaj ndihen ne forme te mire dhe te pergaditur maksimalisht shpresojne se do te arrisin te kualifikohen per L.O.Rio 2016 edhe pse do te jete konkurence e forte.
Gjithashtu Komiteti Olimpik i Kosoves ka mbeshtetur financiarisht ekipin e Kosoves per kualifikime per Lojrat Olimpike si pergaditje,akomodim dhe udhetim dhe jemi mirnjohes Komitetit Olimpik te Republikes se Kosoves i cili fuqimisht po mbeshtet sportistat e Kosoves per arritje te rezultateve kulmore.
Ekipin per Baku do ta udheheq trajneri AIBA Shefki Bogujevci dhe gjyqtari nderkombetar AIBA Latif Demolli.
Plasmani per Rio2016 te Violant Sylejmani ne 60kg. eshte te jet nder vendin e 5 me te miret ndersa boksieri me i mir i Kosoves Armend Xhoxhaj duhet te jet kampion ne kat.91kg. se vetem vendi i pare siguron plasman per L.O.RIO 2016.Dhe shpresojm dhe besojm se Xhoxhaj do te behet kampion bote dhe te siguroj vend ne Lojra Olimpike .

13427783_1356515567711152_5785952153834690377_n 13445553_1356515641044478_8495798991269254413_n

121