• Donjeta Sadiku e Shpejtim Bajoku, boksierët më të mirë të vitit 2021
  • KLUBI I BOKSIT “GOLLAKU” ORGANIZOI TURNEUN TRADICIONAL MEMORIAL “ISMET ASLLANI – PRAPASHTICA” 18.12.2021.
  • VAZHDOJN GARAT SIPAS KALENDARIT TE FBOXK
  • Federata e Boksit e Kosovës me tre bursistë për Lojërat Olimpike Paris 2024
  • MBLEDHJA E KOMISIONIT DISIPLINOR TË FBOXK

Gubetini kërkon fitore

Boksierja Albulena Gubetini kërkon fitore në Sofje. Ajo është e përgatitur mjaft mirë dhe vetëm shpreson që të ketë edhe fat. “Turneu ndërkombëtar për vajza  ‘Balkan’ në Bulgari, ku sot në ring paraqitet në kategorinë 70 kg Albulena Gubetini kundër boksieres nga Franca Emilie Sonvico.  Meçi fillon në orën 16.00”, njofton Latif Demolli, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Boksit të Kosovës.

Read More >>

PËRFUNDOI KAMPIONATI I KOSOVËS NË BOKS PËR TË GJITHA GRUPMOSHAT 01-03.10.2021-MITROVICË

Mbrëm me 03 tetor përfundoi Kampionati Individual i Kosovës në boks për të gjitha grupmoshat. FboxK falenderon k.b.”Trepça” për organizimin që ishte në nivel gjatë tri ditëve u tregua boks i mirë dhe cilsor, u vërejt masovizimi i boksierëve nëpër klube dhe ngritja e nivelit të boksit. Në kët kampionat duelun shumë kampion të rinjë që premtojnë shumë në të ardhmen për gara ndërkombëtare. Në kët kampionat morën pjesë 21…

Read More >>

FEDERATA E BOKSIT E KOSOVËS FILLON NËNSHKRIMIN E KONTRATAVE ME SPONZORË

Federata e Boksit e Kosovës ka nisur sot nënshkrimin e kontratave me sponsorë, të cilët do të mbështesin boksin kosovar. Sponsori i parë i FBOXK-së, është kompania EXTRA AL PVC. Në emër të federatës, kontratën e nënshkroi kryetari, Enver Krasniqi, ndërsa në emër të kompanisë, pronari, Besnik Asllani. Marrëveshja u lidh në kuadër të Ligjit për Sponsorizim. Në javët dhe muajt e ardhshëm, FBOXK do të nënshkruajë kontrata edhe me…

Read More >>

Turneu i boksit “Sylë-Idriz dhe Milazim Balaj” Klinë

Mrëmë përfundoi Turneu i boksit “Sylë Idriz dhe Milazim Balaj” Klinë organizator ishte K.B.”Dukagjini” Klinë ku u organizuan 9 duele mjaft interesanmte me boks cilsor. Juria shpalli edhe boksierët më të mirë të turneut.Boksieri më i mirë – Planet Berisha Tekniku më i mirë – Rilind Muriqi Qifti më luftarak – Medin Ramadani, Sylejman Koca Boksieri vendor- Rexhep Morina Gjyqtarë1.Agim Tahiraj2.Safet Syla 3.Fadil Bekteshi Delegat: Nadir shllaku

Read More >>

KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS PËR TË GJITHA GRUPMOSHAT 01-03 TETOR – MITROVICË

Kampionati Individual i Kosovës në boks mbahet nga 01 – 03 tetor në Mitrovic për të gjitha grupmoshat. Peshimi i boksiereve nga ora 10-12. Duelet fillojnë në ora 15:00. Në kampionat marin pjesë klubet te cilat janë të regjistruara pran FboxK dhe kan bërë regjistrimin për vitin 2021, boksierët duhet të kenë regjistrimin në librezë garuese per vitin 2021 dhe kontrollimin mjeksor mbrenda 6 muajve. Klubet kan të drejtë të…

Read More >>

SUKSES I BOKSIERËVE KOSOVAR NË ARENEN NDËRKOMBËTARE 5 MEDALJE DHE NJË TROFE

Kombetarja e Kosovës në boks arriti sukses të madh në turneun ndërkombëtar “Mustafa Hajrulahović Taljan” 22-27 shtator 202, duke fituar 5 medalje dhe 1 trofe. Në 86kg.Taulant Jakupi medalja e artë dhe trofeun si boksieri tekniku më i mirë, 75kg.Albulena Gubetini medalja e artë, 67kg.Loris Idrizi medalja e argjentë, 63.5kg.Drilon Arifi medalja e bronzët dhe 71kg.Patriot Behrami medalja e bronzët. Selektori Besim Brahimi u nda i kënaqur me boksin që…

Read More >>

Kampionati i Kosovës në Mitrovicë

Federata e Boksit e Kosovës ka bërë të ditur, se në ditët e para të tetorit do të mbahet Kampionati i Kosovës. “Kampionati Individual i Kosovës në boks mbahet nga 1 – 3 tetor në Mitrovicë për të gjitha grupmoshat. Në kampionat marrin pjesë klubet te cilat janë të regjistruara pran FBOXK dhe kanë bërë regjistrimin për vitin 2021, boksierët duhet të kenë regjistrimin në librezë garuese për vitin 2021…

Read More >>

BORDI I FEDERATES SË BOKSIT ZGJODHI SELEKTORET E PËRFAQESUESVE TË KOSOVËS NË BOKS

Pas konkursit të FboxK për selektor i hapur deri me 25 gusht, dje në mbledhjen e rregullt bordi i federatës së boksit zgjodhi selektorët e përfaqesueses së Seniorëve, të Rinjëve U18, Juniorëve U16, shkollarëve U14 ,dhe femrave.Në FboxK kanë konkuruar 6 kandidatë, 2 nga ata nuk i kanë përmbushur kriteret dhe 4 kanë qenë në garë për selektor.Pas votimit nga Bordi i FboxK janë zgjedhur:• Selektor për senior dhe të…

Read More >>

EDHE BOKSIERET(VAJZAT) E KOSOVËS UDHETUAN NË PËRGADITJE NË BREZOVICË

Nga sot me 30 gusht edhe boksierët (vajzat) e Kosovës udhëtuan në pergaditje të përbashkëta bazike në Brezovicë.Federata e boksit e Kosovës vazhdon sipas planprogramit të paraparë për përgaditje bazike të boksiereve të Kosovës para fillimit të garave kombëtare dhe ndërkombëtare të pjesës vjeshtore. 1.Alnera Brahimi- KB.”Gollaku” Prishtinë2.Anamaria Koni – KB.”Prizreni” Prizrenë3.Orinda Xhakli – k.B.“Nitro” Ferizaj4.Erinda Veliu KB .”Skender Salihu” Shtime”5.Liberta Haxholli – KB.”Dardanet” Prishtinë6.Albulena Gubetini- K.B.”Trepça89” Mitrovicë7.Suela Canolli –…

Read More >>

BOKSIERËT E KOSOVËS PËRGADITJET NË BREZOVICË

Nesër me 27 gushtë 2021 në ora 09h. boksierët e Kosovës të të gjitha grupmoshave udhëtojnë në përgaditje bazike në Brezovicë.Federata e boksit e Kosovës vazhdon sipas planprogramit të paraparë për përgaditje bazike të boksierëve të Kosovës para fillimit të garave të pjesës vjeshtore.Poashtu këto përgaditje janë të mirsëardhura për boksierët senior dhe të rinjë para garave ndërkombëtare që i presin në muajët në vijim: Kampionati Evropoian për Youth (17-18…

Read More >>