Kosova një medalje e Art, dy të Argjenta dhe dy të Bronzëta në kampionatin ballkanik Antalya(Turkey)

Donjeta Sadiku mundi në finale medalisten e bronzët të kampionatit botëror të vitit 2019.
Sonte me 14 dhjetor u zhvilluan ndeshjet finale të kampionatit ballkanik.
E para në ring u paraqit në 64kg, Donjeta Sadiku kundër boksieres vendore të Turqis fituse e medaljes së bronzët në kampionatin botëror Sema Caliskan, Qysh nga raundi i parë Donjeta Sadiku filloj furishëm të sulmoj kundërshtaren Turke pa e rrespektuar dhe duke i dhënë goditje të pasterta dhe sidomos në raundin e dytë dhe tretë e dërmoj boksieren Turke dhe Donjeta Sadiku tregoj formen e duhur si një kampione europiane dhe nënkampione botërore dhe tregoj se është e gatshme për kualifikimet për lojrat Olimpike 2020.

Në fund gjyqtarët nuk patën problem të shpallin fitusen e këtij dueli dhe Donjeta Sadiku shpallet kampione e Ballkanit dhe fitoj medaljen e art.
Pas Donjetës në ring bokseri i dytë ngjitet në 63kg.Shpejtim Bajoku kundër bokserit vendor Turkit Tukrul Han Erdemir me një përvoj të madhe ndërkombëtare por Shpetim Bajoku gjatë tre raundeve boksoi si luan pa e respektuar kundërshtarin me provoj dhe në një luftë jashtzakonisht të fort dhe të barabart por përvoja e bëri të veten dhe fitues shpallet boksieri Turk dhe Shpetim Bajoku fitoi medaljen e argjend dhe shpallet nënkampion i Ballkanit.

Në fund në ring u paraqit në 75kg.Besart Pireva kundër boksierit vendor Turk Sehat Guler dhe që nga fillimi i raundës së parë të dy boksierët filluan të shkëmbenin goditje të forta pa respektuar njëri-tjetrin edhe pse boksieri Turk ka një përvoj të madhe ndërkombëtare por Besart Pireva edhe në ruandin e dytë dhe tretë dha gjithqka nga vetja dhe luftoj si luan dhe tregoj se është një e ardhme e boksit Kosovar.
Fitues i këti dueli u shpall boksieri Turk dhe Besart Pireva fiton medaljen e argjend dhe shpallet nënkampion Ballkanik.

Edhe në finale drejtësin ndau gjyqtari ndërkombëtar AIBA Latif Demolli.
Selektoret Shefki Bogujevci dhe Besim Brahimi u ndanë të kënaqur me boksin që treguan boksierët tanë dhe rezultatin e arritur në këtë kampionat Ballkanik .
Kto janë medaljet e boksit pas 30 viteve nga kampionati Ballkanik .