• Volodimir Melençuk nga Ukraina, e ka fituar trofeun kryesor në edicionin e 16-të të turneut ndërkombëtar në boks Lah Nimani.
  • MBYLLEN GJYSMËFINALET E TURNEUT “LAH NIMANI”
  • Vëllezërit Bajoku në Kampin përgaditor në Sofia (Bullgari)
  • Në fundjavë zhvillohet turneu i boksit “Lah Nimani”
  • KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS PËR SHKOLLAR 11-12.05.2024 GJAKOVË

Volodimir Melençuk nga Ukraina, e ka fituar trofeun kryesor në edicionin e 16-të të turneut ndërkombëtar në boks Lah Nimani.

Gara e dedikuar tash e sa vite grupmoshës së të rinjëve, ka sjellë në këtë edicion, një konkurencë jashtëzakonisht të madhe, pas ardhjes së dy shteteve që njihen për cilësitë në këtë sport, Polonisë e Ukrainës.Pjesëmarrësit tradicionalë të garës, Shqipëria, Mali I Zi, Bullgaria dhe Maqedonia e Veeriut, poashtu janë paraqitur me boksierë cilësorë.Melençuk e pranoi trofeun nga djali I trajnerit Lah Nimani, Istrefi dhe talenti I ri ishte një…

Read More >>

MBYLLEN GJYSMËFINALET E TURNEUT “LAH NIMANI”

Me 12 duele interesante është mbyllur dita e parë e garave në turneun dyditor “Lah Nimani”. Në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë, gara e edicionit të 16-të ka nisur me meçe interesante, të shfaqura nga boksierët e rinj, nga kategoria 54 kg e deri në atë mbi 92 kg. Ky turne dyditor ka sjellë përballje të forta dhe spektakolare që kanë tërhequr vëmendjen e publikut dhe entuziastëve…

Read More >>

Vëllezërit Bajoku në Kampin përgaditor në Sofia (Bullgari)

Boksierët e kombëtares së Kosovës po përgatiten në Bullgari.  Synimi i tyre është që të përgatiten sa më mirë për sfidat që i presin në muajit e ardhshëm. Atmosfera është e mirë në kampin në Bullgari. “Vëllezërve Bashkim dhe Shpëtim Bajoku që janë nën përkujdesjen e selektorit Faton Xhakli, në kampin ndërkombëtar në Sofje. Këto përgatitje janë të mirëseardhura për vëllezërit Bajoku para turneut botëror kualifikues për Lojërat Olimpike Parisi…

Read More >>

Në fundjavë zhvillohet turneu i boksit “Lah Nimani”

Federata e Boksit e Kosovës (FboxK) ka bërë të gjitha përgatitjet për turneun tradicional ndërkombëtar të boksit “Lah Nimani”. Ky turne do të jetë i 16-ti me radhë dhe do të mbahet më 18 dhe 19 maj në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Pjesëmarrës në këtë turne do të jenë boksierë nga Kosova, Bullgaria, Polonia, Ukraina, , Shqipëria, Mali i Zi. dhe Maqedonia e Veriut. Garat zhvillohen: E…

Read More >>

KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS PËR SHKOLLAR 11-12.05.2024 GJAKOVË

Në Kampionatin Individual të shkollarve u zhvilluan duele me boks të mirë dhe cilsor nga boksierët 13-14 vjeqar dhe të pranishmit në Palestrën e K.B.“Sport Center ” në Gjakovë u ndanë të kënaqur me boksin që treguan boksierët në ring.Bokseri më i mirë i kampionatit të shkollarve U14 u zgjodh: Drilon Thaqi KB “Sport Center” Gjakovë Gjyqtarë: Agim Shala Agim Tahiraj Granit Qorri Luan Krasniq Agron Nushi Delegatë: Nadir Shllaku…

Read More >>

VËLLEZRIT BAJOKU NË KAMPIN PËRGADITOR NDËRKOMBËTAR NË SOFIA (BULLGARI)

Pas përgaditjeve në Ferizaj vëllezrit Bashkim dhe Shpetim Bajoku nën përkujdesjen e selektorit Faton Xhakli udhëtuan në përgaditje në kampin ndërkombëtar në Sofia (Bullgari). Boksieri Shpëtim Bajoku në këto përgaditje mbështetet nga KOK-u, ndersa në mbështetje të Federatës së boksit është Bashkim Bajoku dhe Faton Xhakli. Këto përgaditje janë të mirëseardhura për vëllezrit Bajoku para turneut botëror kualifikues për Lojrat Olimpike Parisi 2024 që do të mbahen nga 24 maj…

Read More >>

Gjyqtari Latif Demolli merr yllin e tretë – rangu më i lartë në IBA

Një lajm i mirë për Federatën e Boksit të Kosovës (FBoxK) ka ardhur sot nga Federata Botërore e Boksit (IBA). IBA i ka konfirmuar FBoxK-së ngritjen në nivelin më të lartë të ndarjes së drejtësisë për gjyqtarin ndërkombëtar, Latif Demolli. Në letrën e IBA-së thuhet se gjyqtari Demolli tani e tutje do të ketë statusin e gjyqtarit të IBA-s 3 yje, që është rangu më i lartë në Federatën Botërore…

Read More >>

Kosova fitoi 6 medalje dhe një kup në Turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë”

Kombëtarja e Kosovës në boks fitoi 6 medalje, 2 të arta: Donat Syla dhe Shpejtim Shabani, 4 të Bronzit :Bashkim Bajoku, Luar Aliu, Lorent Murati, Blend Zeneli dhe një kup, Bashkim Bajoku si boksieri më perspektiv i turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë” Selektori Faton Xhakli u nda i kënaqur me boksin që treguan djelmoshat tanë. Drejtësinë në kët turne ndau edhe gjyqtari ndërkombëtar IBA Latif Demolli.

Read More >>

Faton Xhakli selektor i ri i kombëtares së Kosovës

Faton Xhakli është emëruar selektor i ri i kombëtares së Kosovës në boks për senior. “Bordi i Federatës së boksit të Kosovës mbajti mbledhjen e rregullt ku ndër pikat kryesore ishte përzgjedhja e selektorit në kategorinë e seniorëve. Pasi bordi shqyrtoi kandidaturën e aplikuesve, dhe me vota të bordit selektor i kombëtares së seniorëve u zgjodh Faton Xhakli. Pasi posti i selektorit të femrave mbeti i zbrazët ushtrues detyre u…

Read More >>

Boksierët e Kosovës në Shkup

Kosova në boks më 3 maj do të udhëtojë për në Shkup që të marrë pjesë në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë”, i cili do të mbahet nga 3 deri më 7 maj 2024 në Maqedoninë e Veriut. Kosova në këtë turne do të përfaqësohet me gjashtë boksierë: Bashkim Bajoku (57kg), Luar Aliu (57kg), Lorent Murati (60kg), Shpetim Bajoku (67kg), Loris Idrizi (67kg) e Donat Syla (92kg). Trajnerë të ekipit janë…

Read More >>