• Federata e Boksit e Kosovës sot (e mërkure) ka mbajtur mbledhjen e rregullt të bordit
  • Kampionati botëror për të rinjtë (Youth) djemë dhe vajza në Poloni AIBA e shtyen në prill 2021
  • Shtyhen përgaditjet e Kombëtares së Kosovës në boks për femra
  • Boksierët e kombëtares së Kosovës fillojnë përgatitjet në Brezovicë
  • Me vendim të FboxK me 1  qershor fillojnë stervitjet e klubeve të boksit

Behrami lufton por humb

Boksieri i kombëtares së Kosovës, Patriot Behrami, ka bërë luftë të madhe por nuk ia del në përballje me boksierin belg Mohamed Rachem. “Në sesionin e dytë të turneut ndërkombëtar ‘Strandja’, në ring u paraqit 69 kg Patriot Behrami kundër boksierit Rachem dhe u zhvillua meç i fortë.  Gjatë 3 raundeve dy boksierët nuk kursyen asgjë, me goditje të njëpasnjëshme dhe boks cilësor, në fund me vendim të gjyqtarëve fitues…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar “STRANDJA” 20-26 Janar 2020-Sofje (Bullgari)

International Boxing Tournament “Strandja” 20-26 January 2020 Kosova do të marre pjesë në turneun më të madh Evropian i 71 me rradhe “Strandja” që mbahet në Sofje të Bullgarisë nga 20-26 janar 2020.Kosova do të përfaqësohet nga 1 boksiere 60kg.Donjeta Sadiku, 5 boksier 52kg.Bashkim Bajoku, 57kg.Leotrim Rexhepi, 63kg.Shpetim Bajoku, 69kg.Patriot Behrami, 75kg.Besart Pireva, selektoret Shefki Bogujevci, Besim Brahimi dhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli.Në kët turne mbi 300 boksierë nga 30 vende…

Read More >>

SHPALLJA E SPORTISTIT TË VITIT 2019

FEDERATA E BOKSIT E KOSOVËSSHPALLJA E SPORTISTIT TË VITIT 201913 Janar 2020, – Prishtinë Sot në lokalet e Hotel “Sirius” në Prishtinë Federata e Boksit e Kosovës bëri shpalljen s Sportistit të Vitit 2019 LAUREATËT E VITIT 2019 Boksieri më i mirë ……….. PATRIOT BEHRAMIBoksierja më e mirë …….. DONJETA SADIKUTrajneri më i mirë ……….. BESIM BRAHIMIGjyqtari më i mirë ……….. LATIF DEMOLLIPunëtori sportivë ……….. .AGRON KAMBERIKlubi më i mirë…

Read More >>

Boksi në vitin 2019

FEDERATA E BOKSIT E KOSOVËSGARAT, MEDALJET DHE KUPAT – 2019 SHKURT 2019 5 – 10 shkurt 2019Debrecen (Hungari) – Turneu ndërkombëtar “Bockai Istvan Memorial” – 1 argjendtë.16 shkurt 2019 Prishtinë – Turneu ndërkombëtar “Pavarësia – 6 të arta – 3 të argjendta.13- 20 shkurt 2019Sofje (Bullgari) – Turneu ndërkombëtar “Strangjat” – Vendi i 5-të. PRILL 2019 31 mars – 6 prill 2019Botevgrad (Bullgari) Turneu ndërkombëtar junior, “Emil Zeqev” –   3…

Read More >>

Kosova një medalje e Art, dy të Argjenta dhe dy të Bronzëta në kampionatin ballkanik Antalya(Turkey)

Donjeta Sadiku mundi në finale medalisten e bronzët të kampionatit botëror të vitit 2019.Sonte me 14 dhjetor u zhvilluan ndeshjet finale të kampionatit ballkanik.E para në ring u paraqit në 64kg, Donjeta Sadiku kundër boksieres vendore të Turqis fituse e medaljes së bronzët në kampionatin botëror Sema Caliskan, Qysh nga raundi i parë Donjeta Sadiku filloj furishëm të sulmoj kundërshtaren Turke pa e rrespektuar dhe duke i dhënë goditje të…

Read More >>

Donjeta Sadiku dhe Shpejtim Bajoku korren fitore ndërsa Bashkim Bajoku pësoi humbje në Kampionatin Ballkanik në Antaly(Turqi) 10-15 dhjetor

Në 64 kg. Donjeta Sadiku boksoj meqin gjysmëfinal kundër bokseres Rumune Borzei Dana dhe nuk lejoi kurfare befasie që nga raundi i parë e sidomos dy raundet e fundit ishte në nivelin e duhur si një Kampione e Europes dhe Nënkampione e Botës dhe me rezultat unanim 5:0 shpallet fituese Donjeta. Në 52 kg. Bashkim Bajoku edhe pse ishte meqi i parë në arenen ndërkombëtare dhe i pa provoj në…

Read More >>

Patrioti Behrami dhe Besart Pireva shënuan fitore bindëse në qerekfinale të kampionatit Ballkanik në Antalya (Turqi).

Në 69kg Patriot Behrami shkëlqeu ndaj bokserit të Serbisë Milan Brankovič ku gjatë tre raundeve tregoi boks të mirë dhe cilsor dhe me vendim unanim të gjyqtarëve shpallet fitues Patriot Behrami.Në 75kg Besart Pireva po ashtu tregoi boks cilsor ndaj boksierit Rumun Borgovan Lonut dhe gjatë tre raundeve plasoi goditje të forta dhe duke sulmuar gjatë gjithë kohës me goditje të sigurta dhe me vendim të gjyqtarëve shpallet fitues Besart Pireva.Drejtësin…

Read More >>

Erdonis Maliqi boksieri më i mirë i turneut “Agim Rashiti”

Sot 08 dhjetor klubi i boksit “Drita” Gjilan organizoi turneun tradicional “Agim Rashiti” ku në program ishin gjithsejtë 12 duele.U tregua një boks i mirë dhe cilsor ku publiku i pranishëm në palester u ndanë të kënaqur me boksin që treguan boksierët pjesëmarës në kët turne. Drejtësinë ndanë:Latif Demolli, Agim Shala, Agron Nushi dhe Fatlum AgushiDelegat:Nadir Shllaku.

Read More >>

Kampionati individual i Kosovës në Boks – të rinjë(Youth)u18 dhe Senior – 02-03 dhjetor 2019

Federata e boksit e Kosovës me 02-03 dhjetor organizoi Kampionatin Individual të Kosovës në boks për të rritur senior (19-40 vjeqar) dhe të Rinjë (Youth 17-18 vjeqar).Në kët kampionat pati duele mjaft të mira dhe boks cilsor si në konkurencen e seniorëve poashtu edhe në konkurencen e të Rinjëve (Youth) U18.Në kët kampionat u pa se në Kosovë ka talenta dhe po vjen një gjenerat e artë e boksierëve të talentuar.Kampionati…

Read More >>

Kampionati Ballkanik 10-15 dhjetor Antalya (Turqi)

Kosova merë pjesë me 5 boksierë, 1 boksiere, 2 trajner dhe 1 gjyqtarë në Kampionatin Ballkanik në Antaly të Turqisë nga 10 – 15 dhjetor.Boksierët e kombëtares së Kosovës janë të përgaditur maksimalisht dhe në formë të duhur për kët Kampionat Ballkanik pasi që nga muaji tetor kanë zhvilluar meqe të shumta ndërkombëtare që nga turnet në Sarajevë “Mustafa Hajrullahovuq-Talijan”, Shkup “Gongu i Artë”, në Zvicer meqi miqësor Zvicer-Kosovë dhe…

Read More >>