• Nga sot boksierët e moshës 17-18 vjeçare të Kombëtares së Kosovës filluan përgatitjet  në Brezovicë.
  • SHTYHET TURNEU NDËRKOMBËTAR “LAH NIMANI”
  • Turneu ndërkombëtarë “Lah Nimani” 18 Korrik 2020
  • Federata e Boksit e Kosovës sot (e mërkure) ka mbajtur mbledhjen e rregullt të bordit
  • Kampionati botëror për të rinjtë (Youth) djemë dhe vajza në Poloni AIBA e shtyen në prill 2021

Patriot Behrami fitoj me ndërprerje nga boksieri Rumun

Sot në qerekfinale të turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë”në Shkup, në ring u paraqiten 2 boksier Kosovar 69kg.Patriot Behrami fitoi me ndërprerje në raundin e dytë ndaj boksierit Rumun Costel Clobanu ku Behrami bombardoi kundërshtarin gjatë gjithë kohës me goditje të forta në kokë dhe plesksus dhe disa herë e solli në pozitë të palakmueshme dhe për mos të vijë deri te ndonjë nakaut trajneri Rumun dorëzoi meqin në raundin…

Read More >>

Ekipi i Kosovës në boks do të marr pjesë në turneun ndërkombëtar i 49 me rradhe “Gongu i Arte”Shkup 06-10 nëntor.

Selektori Shefki Bogujevci ka paraparë që në kët turne të marin pjesë boksierët më të mirë të Kosovës senior.Ky turne është i mirëseardhur për boksierët tanë para turneut ndërkombëtar “Adem Jashari” 15-18 nëntor dhe para Kampionatit Ballkanik 10-15 dhjetor.Kosova do të përfaqësohet me 6 boksier 1 refer dhe dy trajner. 56kg. LEUTRIM REXHEPI60kg. BESFORT MERLAKU64kg. SHPETIM BAJOKU69kg. PATRIOT BEHRAMI75kg. BESART PIREVACoach SHEFKIJA BOGUJEVCICoach KRESHNIK SHALAReferee LATIF DEMOLLI

Read More >>

PËRFUNDOI KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS – JUNIOR, KADET (SHKOLLAR)

Federata e boksit e Kosovës ka mbajtur Kampionatin Individual të Kosovës në boks për Junior 15-16 vjeqar (2003/2004) dhe për Kadet (Shkollar) 13-14 vjeqar (2005/2006).Ky kampionat ishte ndër kampionatet më të mira për junior dhe kadet me boksin që treguan boksieret e rinjë ku u ndanë të kenaqur të gjithë të pranishmit në palester.Të gjithë boksierët finalist u shpërblyen me Diploma dhe medalje, poashtu boksierëve pjesëmarës ju nda nga një…

Read More >>

KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS – JUNIOR, KADET (SHKOLLAR)

Federata e boksit e Kosovës me 26- 27 tetor do të organizoi Kampionatin Individual të Kosovës në boks për Junior 15-16 vjeqar (2003/2004) dhe për Kadet (Shkollar) 13-14 vjeqar (2005/2006).Në Kampionat kanë të drejtë të marin pjesë të gjitha klubet qe janë të regjistruara pranë FboxK për vitin 2019.Klubet të cilat nuk kanë paguar licencimin për vitin 2019 nuk kanë drejtë të marin pjesë.Kampionati mbahet në Palestren e k.b.”Prishtina” në…

Read More >>

BOKSIERËT NË PËRGADITJE SPECIALE NË DURRËS

Federata e boksit e Kosovës ka paraparë përgaditje 10 ditore 18-28 tetor, për boksierët të cilët janë paraparë nga përzgjedhësi i Kombëtares për pjesëmarje në turnet ndërkombëtare që janë në vijim në muajin nëntor: “Gongu i Artë” ,”Adem Jashari”, ”Ahmet Comert” dhe Kampionatin Ballkanik.Poashtu në këto përgaditje do të jetë edhe boksierja Donjeta Sadiku e cila është paraparë nga përzgjedhësi të marë pjesë në turneun ndërkombëtar “Ahmet Comert” dhe në…

Read More >>

SEMINARI PËR GJYQTARË, DELEGAT DHE MJEKË SPORTIV

Federata e boksit e Kosovës përkatesisht Shoqata e gjyqtarëve të boksit sot me 13.10.2019 mbajti seminarin dhe kollokfiumin(provimet) për gjyqtarë, si dhe pranimin e 6 gjyqtarëve të rinjë, si dhe seminare për delegate dhe mjek sportive.Në ket seminar ishin prezent 20 pjesëmarrës.Nga 22 gjyqtarë të boksit prezent ishin 20 ku ka munguar 2 veta.Para fillimit te sezonit pranveror te garave ne boks shoqata e gjyqtareve mban seminarin dhe kollokfiumin (ripertrirje…

Read More >>

SEMINARI PËR GJYQTARË, DELEGAT DHE MJEKË SPORTIV

Federata e boksit e Kosovës përkatësisht Shoqata e gjyqtarëve të boksit me 13.10.2019 në Shtepinë e sporteve në Prishtinë nga ora 12:00 do të mbajë seminarin dhe kollokfiumin për gjyqtarë, si dhe pranimin e 6 gjyqtarëve të rinjë në SH.GJ.K., si dhe seminari për delegate dhe mjek sportive.Para fillimit të sezonit vjeshtor të garave në boks shoqata e gjyqtarëve mbanë seminarin dhe kollokfiumin (ripërtrirje të diturisë) për gjyqtarë të boksit…

Read More >>

Kombëtarja e Kosovës në boks mposhti atë të Zvicrës me rezultatin, 8:6.

Fitues dolën Shpejtim Bajoku (64 kg.), Patriot Behrami (69 kg.), Besart Pireva (75 kg.), Alban Beqiri (75 kg.), derisa Leutrim Rexhepi (56 kg.), Besfort Merlaku (60 kg.) dhe Erdonis Maliqi (64 kg.) në duele të barabarta edhe pse pësuan humbje boksuan për mrekulli. Shpetim Bajoku, Patriot Behrami dhe Alban Beqiri mundën boksierët më të mirë të kombëtares së Zvicëres dhe gjatë gjithë raundeve u duartrokitën dhe ngritën në kembë shikuesit…

Read More >>

MEQI I BOKSIT ZVICËR – KOSOVË 05 TETOR -GLATTHOF MIAMI GLATTBRUGG

SwissBoxing Team -Box Team KosovaKampfblatt Sa.05.Okt.2019 Glatthof Miami Glattbrugg Nesër me 04 tetor Reprezentacioni i Kosovës në boks udhëton në Zvicer në Gala mbrëmjen e boksit ku me 05 tetor në Glattbrugg të Zvicrës reprezentacioni i Kosovës do të bokson kundër reprezentacionit të Zvicres.Në kët mbrëmje pritet një organizim i mirë i nikoqirit, boks i mirë e cilësor dhe besojmë se do të kënaqen të pranishmit në palester me boksin…

Read More >>

Turneu tradicional memorial “Xhafer Thaqi” 29 tetor Gjakovë.

Turneu tradicional memorial “Xhafer Thaqi” 29 tetor Gjakovë. Sonte përfundoi turneu tradicional i boksit “Xhafer Thaqi” nën organizimin e k.b.”Gjakova 137″ me mbështetje të FboxK. Pjesëmarës ishin edhe boksierët nga Shqipëria ku u tregua boks i mỉrë dhe cilsor ku publiku në Palestër u ndanë të kënaqur me boksin që treguan boksierët në ring, poashtu një organizim i mirë nga nikoqiri.Në fund juria shpallen edhe boksierët më të mirë të…

Read More >>