• Federata e Boksit e Kosovës sot (e mërkure) ka mbajtur mbledhjen e rregullt të bordit
  • Kampionati botëror për të rinjtë (Youth) djemë dhe vajza në Poloni AIBA e shtyen në prill 2021
  • Shtyhen përgaditjet e Kombëtares së Kosovës në boks për femra
  • Boksierët e kombëtares së Kosovës fillojnë përgatitjet në Brezovicë
  • Me vendim të FboxK me 1  qershor fillojnë stervitjet e klubeve të boksit

Kampionati individual i Kosovës në boks – të rinjë (Youth) U18 dhe Senior – 02-03 Dhjetor 2019

Federata e boksit e Kosovës me 02 – 03 dhjetor do të organizoi Kampionatin Individual të Kosovës në boks për të Rinjë U18 (Youth 2001/2002) dhe të rritur senior.Në Kampionat kan të drejtë të marin pjesë:1) Të gjitha klubet qe janë të regjistruara pranë FboxK për vitin 2019.Klubet të cilat nuk kan paguar licencimin për vitin 2019 nuk kan drejtë të marin pjesë.2) Të gjitha librezat e garuesve që marin…

Read More >>

Donjeta Sadiku në pergaditje speciale në Zvicër

Boksierja e mirënjohur dhe kandidatja për Lojrat Olimpike Tokio 2020 Donjeta Sadiku se bashku me trajnerin Besim Brahimi gjinden në pergaditje speciale në Zvicër para Kampionatit Ballkanik që do të mbahet në Antalya (Turqi) 10-15 dhjetor.Këto pergaditje i ka mbështetur financiarisht Komiteti Olimpik i Kosovës ku njiherit Donjeta Sadiku është edhe bursiste e KOK.

Read More >>

TURNEU NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 16-17 NËNTOR PRISHTINË

TURNEU NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 16-17 NËNTOR PRISHTINË Sot me 17 nëntor u zhvilluan Finalet e turneut “Adem Jashari” në Palestren e Sporteve në Prishtine.U zhvilluan 8 lufta ku u tregua boks i mirë dhe cilsor.Pjesemares ishin 8 shtete.Në fund Juria shpalli edhe boksierët më të mirë të turneut. Rezultatet: 56kg.Artan Shaqiri Kosove (KOS)- Leotrim Rexhepi Kosove (KOS) 2 : 060kg.Syzman Skorupa Poloni (POL)- Besfort Merlaku Kosovë (KOS) 0 : 264kg.Shpetim…

Read More >>

GJYSMËFINALET E TURNEUT NDËRKOMBËTAR “ADEM JASHARI” 16 NËNTOR 2019

1.56kg.Georgi Velickov Bullgari (BG)- Leotrim Rexhepi Kosovë (Kos) 0 : 22.56kg. Artan Shaqiri Kosovë (Kos) -Enis Bakalli Shqiperi (Alb) 2 : 03.64kg. Alim Nasufi Maqedoni(MK)- Blazevic Ivan Bosna-Herceg(B.I H.) 0 : 24.69kg.Patriot Behrami Kosovë (Kos) -Yuseinov Ayhan Bullgari(BG) 2 : 05.69kg.Jozef Rrasi Kosovë (Kos)-Bonzov yuliyan Bulgaria (Bul) 2 : 06.75kg.Besart Pireva Kosovë (Kos) -Dominik Glaser Çeki (CZE) 2 : 07.75kg.Xhoi Eliazi Shqiperi (Alb) -Kiwan Rami Bullgari(BG) 0 : 28.81kg.Kristian Nikolov…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”.15-18 nëntor pallati i rinisë dhe sporteve – Prishtinë

Gjysmëfinalja me 16 nëntor në ora 17:00Finalja me 17 nëntor në ora 12:00. Ekipi i Kosovës 1. Bashkim Bajoku – 52kg2. Leotrim Rexhepi – 56kg3. Artan Shaqiri – 56kg4. Besfort Merlaku – 60kg5. Shpetim Bajoku – 64kg6. Patriot Behrami – 69kg7. Jozef Rrasi – 69kg8. Besart Pireva – 75kg9. Armend Neziraj – 81kg10. Shefki Bogujevci – Selektor11. Kreshnik Shala – Trajner Gjyqtarë:Latif Demolli, Rrusten Konjuhi, Aliriza Rexhepi, Fatmir Hoxha, Rasim…

Read More >>

Kosova kombëtarja më e suksesshme në turneun ndërkombëtar “Gongu i Artë” 3 Medalje të arta 2 të bronzta dhe 1 kupë.

Patriot Behrami tekniku më i mirë i turneut.Sonte përfundoi turneu ndërkombëtar i 49 me radhë “Gongu i Artë” , pjesëmares ishin boksierët e 8 shteteve, dhe boksierët e kombëtares së Kosovës ishin më të suksesshmit, arritën të rrëmbejnë 3 medalje të arta 2 të bronzit dhe një kup. Në 56kg.Leotrim Rexhepi mundi boksierin Slloven Nikolov Veber, dhe u stolis me medalje të artë, Rexhepi gjatë 3 raundeve i bëri presion…

Read More >>

Patriot Behrami dhe Leotrim Rexhepi shkëlqyen në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë”.

Sot në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë” në 56kg.Leotrim Rexhepi mundi me ndërprerje në raundin e 3 boksierin nga Bullgaria Darislav Vasilev.Rexhepi tregoi boks jashtëzakonisht të mirë dhe boksoi për mrekulli ku kundërshtarin bullgar Vasilev e solli 3 herë në nokdaun dhe gjyqtari në ring ndërpreu meqin në raundin e tretë.Në 69kg.Patriot Behrami edhe sonte në gjysmëfinale shkëlqeu duke mundur bindshëm boksierin nga Serbia Vladimir Gubas.Patrioti tregoi boks…

Read More >>

Patriot Behrami fitoj me ndërprerje nga boksieri Rumun

Sot në qerekfinale të turneut ndërkombëtar “Gongu i Artë”në Shkup, në ring u paraqiten 2 boksier Kosovar 69kg.Patriot Behrami fitoi me ndërprerje në raundin e dytë ndaj boksierit Rumun Costel Clobanu ku Behrami bombardoi kundërshtarin gjatë gjithë kohës me goditje të forta në kokë dhe plesksus dhe disa herë e solli në pozitë të palakmueshme dhe për mos të vijë deri te ndonjë nakaut trajneri Rumun dorëzoi meqin në raundin…

Read More >>

Ekipi i Kosovës në boks do të marr pjesë në turneun ndërkombëtar i 49 me rradhe “Gongu i Arte”Shkup 06-10 nëntor.

Selektori Shefki Bogujevci ka paraparë që në kët turne të marin pjesë boksierët më të mirë të Kosovës senior.Ky turne është i mirëseardhur për boksierët tanë para turneut ndërkombëtar “Adem Jashari” 15-18 nëntor dhe para Kampionatit Ballkanik 10-15 dhjetor.Kosova do të përfaqësohet me 6 boksier 1 refer dhe dy trajner. 56kg. LEUTRIM REXHEPI60kg. BESFORT MERLAKU64kg. SHPETIM BAJOKU69kg. PATRIOT BEHRAMI75kg. BESART PIREVACoach SHEFKIJA BOGUJEVCICoach KRESHNIK SHALAReferee LATIF DEMOLLI

Read More >>

PËRFUNDOI KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVËS NË BOKS – JUNIOR, KADET (SHKOLLAR)

Federata e boksit e Kosovës ka mbajtur Kampionatin Individual të Kosovës në boks për Junior 15-16 vjeqar (2003/2004) dhe për Kadet (Shkollar) 13-14 vjeqar (2005/2006).Ky kampionat ishte ndër kampionatet më të mira për junior dhe kadet me boksin që treguan boksieret e rinjë ku u ndanë të kenaqur të gjithë të pranishmit në palester.Të gjithë boksierët finalist u shpërblyen me Diploma dhe medalje, poashtu boksierëve pjesëmarës ju nda nga një…

Read More >>