• XHIROJA E -I- E LIGËS NË BOKS
  • NJOFTIM NGA FBOXK
  • SELIMI NË ASAMBLENË E PËRGJITHSHME TË EUBC
  • Qerekfinalet e turneut ndërkombëtar “Strangjat”
  • Shpetim Bajoku fitues i turneut ndërkombëtar “Pavarësia”

PUBLIKOHET POSTERI ZYRTAR I TURNEUT “ADEM JASHARI”

Federata e Boksit e Kosovës më 26-27.11.2016 organizon edicionin e 18-të të turneut “Adem Jashari”. Tashmë është publikuar posteri dhe formati zyrtar i prezantimit medial të këtij turneu. Ndërkohë nesër në orën 12:00 në Shtëpinë e Sporteve nê Prishtinë, FBoxK nesër ka paralajmëruar konferencën e parë për media, ku do të zbulohen detaje nga edicioni i sivjemë.

Read More >>

Kosova në familjen Botërore AIBA me drejta të plota nga 14.11.2014

Në AIBA u pranuam para dy viteve ,pikrisht me datë 14/11/14. Ndërsa Federate e Boksit nga viti 2012 ka qene e pranuar me 08.07.2012 me të drejta te kufizuara ku ka pasur të drejt te mare pjees në te gjitha garat gara Europiane dhe Botërore vetëm nuk ka pasur të drejt votimi ndersa me 14.11.2014 në Jeju Korea eshte pranuar me të gjitha drejtat e plota si te gjitha shtetet…

Read More >>

Kosova 6 medalje në turneun ndërkombëtare “GONGU I ARTË”

Medalje te art fituan Besart Kurhasku dhe Armend Xhioxhaj. Besart Kurhasku mundi boksierin nga Maqedonia Lulzim Islajlin ku u zhvillua nje luft tejet e fort por ne fund me plot merit fitues u shpall Besart kurhasku. Ne finale u pritke nje luft e fort dhe interesante ne 91 kg ne mes te Armend Xhoxhaj dhe Emilian Xhedikut por me keqardhje boksieri nga Shqiperia nuk u paraqit ne ring per shkak…

Read More >>

KOSOVA NE “GONGUN E ARTE”

REPREZENTACIONI I kOSOVES NE BOKS DO TE MAR PJESE ME 6 BOKSIERE NE TURNEUN E 47 ME RADHE”GONGU I ARTE” QE ZHVILLOHET NGA 10-13 Nentor NE SHKUP. KOSOVA PERFAQESOHET:64kg.NIKOLL RRASI,VIOLANT SYLEJMANI,69kg.BESART KURHASKU,VENHARD HAZIRAJ,75kg.ARMEND NEZIRAJ,91kg.ARMEND XHOXHAJ,selektori XHEVDET PECI,trajner HAJDAR THAQI,gjyqtar LATIF DEMOLLI.

Read More >>

FINALET E KAMPIONATIT INDIVIDUAL TE KOSOVES NE BOKS

FEDERATA E BOKSIT E KOSOVËS KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVES Junior,Te Rinjë(Youth),Senior CHAMPIONSHIP OF KOSOVO 06 Nëntor 2016 06 November 2016 Sot u zhvilluan finalet e Kampionatit Individual te Kosoves ne boks ku ishin 13 duele dhe ky Kampionat ishte ander Kampionatet me te mira viteve te fundit me boks shum cilsor dhe nji organizim shum i mire.Kete e tha edhe kryetari i federates Boterore te Boksit AIBA z.Chi Chuo Wu…

Read More >>

KUVENDI ZGJEDHOR I SHOQATES SE GJYQTAREVE TE BOKSIT

KUVENDI ZGJEDHOR I SHOQATES SE GJYQTAREVE TE BOKSIT Sot me 06 Nentor nga ora 9h. ne Shtepine e Sporteve ne Prishtine u mbajt Kuvendi i punes dhe Zgjedhot i Shoqates se gjyqtareve te boksit te Kosoves Ne ket kuvend u diskutue per punen e Shoqates se gjyqtareve dhe avansimin e gjyqtareve ne rangje me te larta te refereve kombetare,dhe nderkombetare.Eshte bere nje pune e mire dhe shoqata esht ripertrire me…

Read More >>

Gjysëmfinalet e Kampionatit Individual

Gjysemfinalet e Kampionatit Individual FEDERATA E BOKSIT E KOSOVËS KAMPIONATI INDIVIDUAL I KOSOVES Junior,Te Rinjë(Youth),Senior CHAMPIONSHIP OF KOSOVO 05 Nëntor 2016 05 November 2016 PROGRAMI I MEÇEVE | MATCH SCHEDULE GjysemFinalja | Semi Final KOHA | TIME: 11:00 VENDI | VENUE: Pallati i Sporteve,”1 Tetor”-Prishtinë Sports Hall, “1 Tetor” – Pristina Këndi i kuq | Red Corner | Këndi i kaltërt | Blue Corner 1.52kg.Edison Ismajli“SportCenter-” Salih Islami|Drenas” 0 :…

Read More >>

Latif Demolli gjyqtari ndërkombëtar i vetmi shqiptar me licenc botërore AIBA

“Bota sot”: Jeni i vetmi gjyqtar ndërkombëtar nga Kosova, sa është vështirë të ndahet drejtësia në Kampionate Evropiane dhe Botërore? Latif Demolli: Kur e ke përvojën e duhur, nuk ëhstë vështirë,. Sepse që nga rangu federativ , nga viti 1983 ndajë drejtësinë, kjo me ka bërë që të fitojë një përvojë të madhe dhe tani nuk e kam at problem. Sigurisht nuk është lehtë, sepse të referosh në ngjarje më…

Read More >>