Turne përkujtimor për ‘Armend Trena –Malsor Dashi’

May 25, 2021

Klubi i boksit ‘Dardanët’ organizon turneun përkujtimor ‘Armend Trena –Malsor Dashi’.  Turneu mbahet me 30 maj në orën 12.00 në Kaçanik dhe pritet të marrin boksierët më të mirë. “Turneu do të mbahet pa shikues dhe sipas këshillave të dalura nga OBSH, MSH dhe IKSHP, gjithnjë duke e ruajtur distancën fizike 1.5-2 metra”, njofton Federata e Boksit të Kosovës. Ky turne është i mirëseardhur, sidomos për të pa formën e…

Read More >>

TURNEU NDËRKOMBËTAR PËR TË RINJË (YOUTH) “LAH NIMANI” 15 -16 MAJ 2021 PRISHTINË

May 16, 2021

BOKSIERI MË I MIRË I TURNEUT LEUTRIM MULI (Danimark) Federata e Boksit të Kosovës për 2 ditë rresht në palestren e sporteve të Qendrës dhe Rinisë në Prishtinë, organizoj turneun tradicional të 13 me rradhë “Lah NImani”. Në këtë aktivitet pos nikoqirit Kosovës pjesëmarres ishin edhe Shqiperia, Danimarka, Sllovakia dhe Maqedonia e Veriut.Gjatë këtij turneu u demostrua boks cilësor të nivelit evropian. Juria profesionale shpalli më të mirët: Boksieri më…

Read More >>

Katër medalje Ballkanike për boksin, vëllezërit Bajoku fitojnë të artat

May 10, 2021

Dy të arta dhe dy të bronzta është numri i medaljeve të fituara nga ekipi ynë i boksit në Kampionatin Ballkanik “Zagreb 2021”.Vëllezërit Shpëtim dhe Bashkim Bajoku (-52 kg) fituan medaljet e arta, ndërsa Patriot Behrami (-69 kg) e Besart Pireva (-81 kg) fituan të bronztat.Bashkim Bajoku, Shpresë Olimpike 2021 e KOK-ut, në finalen e sotme mundi garuesin nga Serbia, Rade Joksimoviq, ndërsa Shtëpim Bajoku (-64 kg), triumfoi ndaj Rexhinaldo…

Read More >>

KAMPIONATI BALLKANIK, ZAGREB KROACI 05-10 Maj.

May 7, 2021

Sot me 7 maj në ring u paraqit në 52kg.Bashkim Bajoku kundër boksierit nga Bosna e Hercegovina Haris Agonić, por boksieri nga Bosna fare nuk u paraqit në ring dhe Bashkim Bajoku fitoi duelin pa luftë.Duhet cekur se Bajoku vitin e kaluar në dhjetor kishte mundë të njëjtin boksierë në turneun “Mustafa Hajrollahović-Talian” në Sarajevë bindshëm 5 me 0.Sot në ring u paraqit edhe në 69kg.Patriot Behrami i cili boksojë…

Read More >>

Shpëtim Bajoku dhe Besart Pireva shënojnë fitore në çerekfinale të Kampionatit Ballkanik

May 6, 2021

Shpëtim Bajoku dhe Besart Pireva shënojnë fitore në çerekfinale të Kampionatit Ballkanik në boks, që po mbahet në Zagreb të Kroacisë. Sot në çerekfinale i pari në ring u ngjit 64 kg Shpëtim Bajoku i cili boksoi për mrekulli kundër boksierit të Kroacisë Filip Poturoviq dhe nuk lejoi asnjë befasi dhe dominoi gjatë tre raundeve dhe bindshëm fitoi.  Ai siguroi medaljen. Meçin e radhës në gjysmëfinale do të boksojë me…

Read More >>

Pireva dhe Bajoku sot boksojnë në Kampionatin Ballkanik

May 6, 2021

Boksierët e Kosovës sot do të dalin në ring në kuadër të Kampionatit Ballkanik që po mbahet në Zagreb të Kroacisë. Boksierët e Kombëtares tonë synojnë fitore.  “Sot në ring ngjiten dy boksierë të Kosovës, 64 kg Shpëtim Bajoku i cili do te boksoj kundër boksierit vendor të Kroacisë Filip Poturoviç dhe 81 kg Besart Pireva ndaj Arjan Kajoshit të Shqipërisë. Duelet fillojnë nga ora 16:00.

Read More >>

DONJETA SADIKU PËRGADITET NË FINLANDË

April 17, 2021

Donjeta Sadiku së bashku me trajnerin e saj Besim Brahimi nga 9 prilli janë në përgatitje në Tampere të Finlandës. Donjeta Sadiku përgaditjet është duke i bërë së bashku me boksieren më të mirë në botë, medalisten olimpike, botërore dhe evropiane Mira Potkonenn të cilen e udhëheqë trajnerja e mirënjohur Maarit Teuronen. Donjeta Sadiku së bashku me boksierën Mira Potkonenn janë duke zhviluar përgaditje dy herë në ditë dhe sparingje…

Read More >>

SEMINARI DHE PROVIMET PËR GJYQTARË TË BOKSIT

April 17, 2021

Shoqata e gjyqtareve te boksit sot me 17.04.2021 mbajti seminarin, kollokfiumin dhe provimet për gjyqtarë, si dhe pranimin e 2 gjyqtarëve të rinjë. Shoqata e gjyqtarëve mban seminare dhe kollokfiumin (ripertrirje të diturise, provime) për gjyqtarë të boksit që të jenë sa më të aftë për gjykimin real dhe drejtimin e meqeve në boks. Ky seminar ishte me rëndësi për arsye të ndryshimit të disa rregullave teknike në boks dhe…

Read More >>

SHOQATA E GJYQTARËVE TË KOSOVËS NË BOKS

April 16, 2021

Federata e boksit e Kosoves perkatësisht Shoqata e gjyqtarëve të boksit me datë 17.04.2021 në Shtepinë e sporteve në Prishtinë nga ora 12:00 do të mbaj seminarin dhe kollokfiumin për gjyqtarë, si dhe pranimin e 2 gjyqtarëve të rinjë në SH.GJ.K. Shoqata e gjyqtarëve mban seminarin dhe kollokfiumin (ripertrirje të diturisë ) për gjyqtarë të boksit që të jenë sa më të afte për gjykimin real dhe drejtimin e meqeve…

Read More >>

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK), Ismet Krasniqi ka pritur sot drejtuesit e Federatës së Boksit të Kosovës

April 15, 2021

Drejtuesit e FBOXK-së, të udhëhequr nga kryetari i ri, Enver Krasniqi, uruan presidentin Krasniqi për marrjen e udhëheqjes së KOK-ut. Të dyja palët diskutuan për mundësitë e bashkëpunimit me KOK-ut dhe Federatës së Boksit të Kosovës, me theks të veçantë mbështetja për shpresën e vetme nga boksi për normën olimpike Tokio 2020, boksieren Donjeta Sadiku. Presidenti Krasniqi shprehu vullnetin dhe gatishmërinë për të mbështetur boksieren Sadiku, sidomos në tre muajt…

Read More >>