TURNEU NDËRKOMBËTAR”EPOPEJA E DUKAGJINIT”

March 22, 2017

TURNEU NDËRKOMBËTAR”EPOPEJA E DUKAGJINIT” Federata e Boksit vazhdon garat në sistemin e turneve Klubi i Boksit “PEJA” Pejë organizon turneun tradicional ndërkombëtar “Epopeja e Dukagjinit” me 26 Mars me fillim në ora 14:00 në Palestrën e Sporteve”Karagaq” Matja zyrtare prej orës 9:30 -10:30. Në këtë turne marin pjesë boksierët nga Shqipëria,Maqedonia,Kosova. Gjyqtarë:Rrustem Konjuhi,Latif Demolli,Agim Shala,Aliriza Rexhepi,Safet Syla delegat:Sylejman Voca      

Read More >>

FBOXK- VIZITË NË KOMUNËN E VUSHTRRISË

March 17, 2017

Delegacioni i Federatës së boksit të Kosovës Mehmet Bogujevci sek.gjeneral dhe Latif Demolli sek.teknik sot vizituan Departamentin e Sportit në Komunën e Vushtrrisë ku i priti drejtoresha për Kulture Rini dhe Sport Shpresa Rama.Delegacioni i FboxK kerkoi nga drejtoresha e sportit që ti perkrah dy klubet e boksit “Vushtrria” dhe “Kosova” si me mjete financiare poashtu dhe me rekvizita sportive. Me delegacionin e FboxK prezent ishte dhe trajneri i k.b.”Vushtrria”…

Read More >>

SHOQATA E GJYQTARËVE TË KOSOVËS NË BOKS

March 11, 2017

SEMINARI DHE KOLLOKFIUMI PER GJYQTAR,DHE SEMINARI PER DELEGAT DHE MJEK SPORTIV Federata e boksit e Kosoves perkatesisht Shoqata e gjyqtareve te boksit sot me 11.03.2017 mbajti seminarin dhe kollokfiumin(provimet) per gjyqtare ,si dhe pranimin e 6 gjyqtareve te rinje, si dhe seminare per delegate dhe mjek sportive.Ne ket seminar ishin present 24 pjesemarres. Nga 24 gjyqtare te boksit prezent ishin 22 ku munguar 2 veta . Para fillimit te sezonit…

Read More >>

NJOFTIM PËR TË GJITHA KLUBET E BOKSIT

March 10, 2017

NJOFTIM PËR TË GJITHA KLUBET E BOKSIT Federata e boksit e Kosovës njofton të gjitha klubet e boksit që të bëjnë regjistrimin e klubit,boksierëve,licencimin e trajnerëve,për vitin 2017.Duhet të bëhet regjistrimi i të gjithë boksierëve poashtu licencimi i trajnerëve,delegatëve,refereve sipas kërkesës së Departamentit të Sportit (MKRS).  

Read More >>

SEMINARI DHE KOLLOKFIUMI PËR GJYQTAR ,DELEGAT DHE MJEK SPORTIV

March 8, 2017

Federata e boksit e Kosovës përkatësisht Shoqata e gjyqtarëve të boksit të shtunden me 11.03.2017 në ora 10:00 në Shtëpine e Sporteve në Prishtinë do të organizoj seminarin dhe kollokfiumin(provimet) për gjyqtarë ,si dhe seminare për ,delegate dhe mjek sportivë, dhe pranimin e disa gjyqtarëve të rinje.Në kët seminar janë ftuar të marrin pjesë 24 gjyqtarë të boksit ,4 delegat dhe 3 mjek sportivë. Para fillimit të sezonit pranveror të…

Read More >>

KOSOVA 7 MEDALJE 3 TE ARTA 3 TE ARGJENTA 1 TE BRONZET E 1 TROFE.

March 5, 2017

KOSOVA 7 MEDALJE 3 TE ARTA 3 TE ARGJENTA 1 TE BRONZET E 1 TROFE. Ne turneun ndërkombëtar “Mimoza e Arte” Boksierët tanë u stolisen me 3 medalje të arta Patriot Behrami,Venhard Haziraj,Fisnik Muharremi i cili u stolis edhe me trofe si boksieri më i mire i huaj të argjenta 3 medalje Besfort Merlaku ,Liridon Tahiri ,Ardit Delijaj të bronzet Taulant Sejfijaj. Drejtësine ndau gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli ,Selektori Shefki…

Read More >>

Kosova shkëlqeu në gjysëmfinalet e turneut “Mimoza e Arte” në Hercegnovi.

March 4, 2017

Kosova shkëlqeu në gjysëmfinalet e turneut “Mimoza e Arte” në Hercegnovi. Sonte u zhvilluan gjysëmfinalet e turneut”Mimoza e Arte” dhe dy meqe finale.Sonte finalen e boksoi Patriot Behrami kunder boksierit nga Bosna Ivan Blazevic të cilin e mundi binshëm dhe tregoi boks cilësor,Ndërsa në 64kg.Venhard Haziraj luftoi si luan dhe me rezultat 2 me 1 mundi boksierin Italian Cossenza Donato ku gjat tri raundeve shkembyen shum goditje dhe me merite…

Read More >>

Turneu ndërkombëtar “Mimoza e Arte”

March 4, 2017

Turneu ndërkombëtar “Mimoza e Arte” Sot nga ora 16:00 zhvillohen Gjysëmfinalet e turneut ku në program jan dhe 4 boksier Kosovar 64kg.Patriot Behrami – Ivan Blazhevic Bosna e Hercegovina,56kg.Besfort Merlaku -Krenar Zeneli Shqiperi,64kg.Venhar Haziraj – Cosenza Dinato Itali,69kg.Taulan Sejfijaj – Arecchia Vincenzo Itali ndërsa në finale janë dhe Liridon Tahiri,Ardit Delijaj dhe Fisnik Muharremi që presin fituesit e gjysëmfinaleve.  

Read More >>

KOSOVA NË TURNEUN “MIMOZA E ARTË”

February 24, 2017

Boksierët e Kosovës do të marin pjesë në turneun ndërkombëtar “Mimoza e Artë” që mbahet me 4-5 Mars në Hercegnovi(Mali I Zi).Këtë vit ky turne do të jet jashtzakonisht i forte ku marin pjesë 11 shtete nder to Rusia,Suedia,Italia etj. Ekipi i Kosovës përfaqesohet nga 1.52kg.LIRIDON TAHIRI 2.56kg.BESFORT MERLAKU 3.64kg.PATRIOT BEHRAMI 4.64kg.VENHAR HAZIRAJ 5.69kg.TAULANT SEJFIJAJ 6.81kg.FISNIK MUHARREMI 7.81kg.ARDIT DELIJAJ Selektori: SHEFKI BOGUJEVCI Trajneri:  KRESHNIK SHALA Gjyqtarë: LATIF DEMOLLI Nisja e…

Read More >>

BOKS CILËSOR NË TURNEUN NDËRKOMBËTAR “PAVARESIA”.

February 19, 2017

Ky turne i nënti më radhë, është organizuar nga Federata e Boksit të Kosovës (FBoxK), turne që kënaqi një numër të vogël shikuesish,me boks cilesore dhe duele interesante Ndonëse ishin paraparë të zhvillohen nëntë duele, megjithatë, shikuesit e këtij sporti panë vetëm gjashtë meçe, pasi që dy boksierë nga Mali i Zi farë nuk kishin udhëtuar për në kryeqytetin e Kosovës.Ky turne nisi me duelin mes Liridon Tahirit (Kosovë) dhe…

Read More >>