Donjeta Sadiku e argjendtë në Sofje

February 23, 2018

Donjeta Sadiku ka pësuar humbje në finale të turneut prestigjioz “Strandja” që u zhvillua në Sofje të Bullgarisë. Boksierja jonë ka qenë rivale e barabartë me brazilianen Beatriz Fereira dhe vetëm nuancat kanë përcaktuar fituesen. Duhet theksuar se Fereira është boksiere me shumë përvojë, madje ka fituar edhe medalje olimpike, ndërsa për Donjetën ky ishte vetëm meçi i tretë në konkurrencën e senioreve. Trajnerët dhe zyrtarët e Federatës së Boksit…

Read More >>

DONJETA SADIKU KRENARIA E KOSOVËS.

February 19, 2018

Mbretresha e ringut Donjeta Sadiku edhe pse tani në konkurencen e senioreve vazhdon me fitore këtë e bëri javen e kaluar në Debrecen të Hungarisë ku u stolis me medalje të artë e tani sod e vazhdoi në Sofje të Bullgarisë ku sot bombardoi gjatë tri raundeve boksieren Italiane Martusciello Francesja e cila nga të ramet e njëpasnjishme të Donjetes filloi të ulë koken dhe të mbajë duart e Donjetes…

Read More >>

Ekipi i Kosovës udhëtoi për Bullgari

February 18, 2018

Sot me 18 shkurt ekipi i Kosovës në boks udhëtoi për Sofje të Bullgarisë në turneun ndërkombëtar të 69 me rradhe “Stranghat” 19- 25 shkurt, i cili është turneu më i madhi në Evropë. Ekipin Kosovës e përfaqesojnë dy boksierë 60kg, Donjeta Sadiku, 64kg, Patriot Behrami, trajneri Besim Brahimi dhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli i cili do të ndajë drejtësinë në këtë turne. Medalistja e artë nga Hungaria Donjeta Sadiku…

Read More >>

Patriot Behrami fitues i turneut

February 17, 2018

Turneu i boksit i organizuar për nder të 10 vjetorit të pavarësisë, i cili u mbajt në Prishtinë është karakterizuar me meçe mjaft interesante. Me gjithë konkurrencën e fortë, fituesi i turneut u shpall patriot Behrami, i cili e mposhti Denis Muhamdovskin nga Maqedonia. Epiteti i teknikut më të mirë i takoi Leon Merlakut po ashtu i Kosovës, ndërsa boksieri më fer-plej u shpall Xhoi Eliazi nga Shqipëria.  Boksieri më…

Read More >>

DONJETA SADIKU E ARTË

February 10, 2018

Sot në finale të Turneut ndërkombëtar “Bocskai Istvan” në Debrecen të Hungarisë boksierja më e mirë e Kosovës fitoi medaljen e Artë ku mundi bindshëm boksieren Kroate Beraim Sara. Qysh në raundin e parë Donjeta mori inciativën në ring dhe filloi të sulmoi kundërshtaren me goditje të njëpasnjishme, dhe kështu boksierja Kroate filloi të ulë kokën dhe të mbajë Donjeten për duar që mos ti jep shansë ta godet dhe…

Read More >>

DONJETA SADIKU NË FINALE.

February 9, 2018

Sonte në gjysëmfinale të turneut ndërkombëtar”Bocskai Istvan” Donjeta Sadiku fitoi me ndërprerje në raundin e dytë kundër boksieres vendore hungarezes Olah Eszier dhe u kualifikua në finale që do të boksoj kundër boksieres Kroate Sara Behram. Finalet zhvillohen nesër me 10 shkurt me fillim në ora 16:00. Ky ishte meqi i parë i Donjeta Sadikut në konkurencen e senioreve,edhe njëherë Donjeta Sadiku dëshmoi se nuk është rastësisht nënkampione e Botës…

Read More >>

Telegram ngushëllimi për familjen e z. Agim Binaku

February 9, 2018

E nderuara familje e z. Agim Binaku Me pikëllim dhe dhembje të madhe morëm lajmin për ndarjen nga jeta të z. Agim Binaku, gazetar shumëvjeçar i sportit, redaktor i sportit në RTV 21. Z. Binaku për shumë vjet dha kontribut të çmuar në sport përmes emisionit “2me1”, duke promovuar vlerat e lëvizjes olimpike dhe sportit në përgjithësi. Komuniteti i sportit dhe gazetaria sportive humbën një punëtor të palodhshëm, i cili…

Read More >>

Ekipi i Kosovës në Debrecen të Hungarisë

February 6, 2018

Sot ekipi i Kosovës mbërriti në Debrecen të Hungarisë ku do të marë pjesë në turneun ndërkombëtar i 62 me radhë “Bocskai Istvan Memorial” i cili është nder turnet më të forta në Evropë,marin pjesë 22 shtete. Kosova perfaqësohet nga 60kg.Donjeta Sadiku,64kg.Violant Sylejmani,69kg.Taulant Sejfijaj,trajnerët Shefki Bogujevci.Besim Brahimi dhe gjyqtari ndërkombëtar Latif Demolli. Nesër hudhet shorti dhe në oret e pasdites fillojnë meqet eliminatore.

Read More >>