KOSOVA PJESËMARËSE NË KAMPIONATIN BOTËROR PËR SENIOR NË HAMBURG (GJERMANI)

July 16, 2017

Federata e boksit e kosovës ka marë konfirmimin nga Federata Botërore E Boksit AIBA nga presidenti Ching Kuo Wu për pjesëmarjen e Kosovës në Kampionatin Botëror në Hamburg të Gjermanisë 25 gusht – 02 shtator,me 1 boksier ne 52kg.Lireidon Tahiri. FboxK ka berë kërkesen për pjesëmarje dhe 2 boksierëve me pervojë ndërkombetare 81kg.Fisnik Muharremi dhe 69kg.Besart Kurhasku,pasi qe shteti i Ukrainës (Ministria e punëve të jashtme) nuk lejoi boksierët e…

Read More >>

MBLEDHJA E RREGULLT E BORDIT TË FBOXK

July 15, 2017

Bordi i FboxK mbajti mbledhjen e rregullt ku ne rend dite pati disa pika te rendit te dites. 1.Se pari ishte raporti nga kampi dhe kampionati Evropian ku pjesemares ishte boksierja Fjolla Qunaj,Donjeta Sadiku dhe selektori i femrave Besim Brahimi. Dhe federata uroi per punen e bere ne kampë ne Sofje të Bullgarisë dhe uroi suksesin e boksieres Donjeta Sadikun per arritjen e saj ku u shpall nenkampione e Evropes.Dhe…

Read More >>

DONJETA SADIKU NËNKAMPIONE E EVROPES.

July 8, 2017

Sot u zhvilluan finalet e boksiereve te reja 17-18 vjeqare ku në finale Donjeta Sadiku përballe kishte Kampionen e Evropes të vitit 2015 në Hungari nënkampionën e botes 2015 në Tajpei dhe nënkampionën e Evropes në Ordu të Turqise 2016 në 60kg Rusen Vorontsova Ludmila që në kët kampionat Evropian në Bullgari kishte zbritur në 57kg. Donjeta Dadiku si gjithni filloi furishëm meqin dhe nuk mungojke dëshira për fitore por…

Read More >>

DONJETA SADIKU SOT MBRON TITULLIN E KAMPIONES EVROPIANE.

July 8, 2017

Sot nga ora 17:00 me orën e Kosovës dhe në 18:00 me ore te Bullgarise në ring paraqitet kampionja Evropiane Donjeta Sadiku për të mbrojtur titullin kundër boksieres Ruse Virontsiva Ludmila e cila poashtu është Kampione Evropiane dhe nënkampione botërore në 60kg.dhe në Bullgari ka ardhe në kategorin 57kg. Sot nga ora 14:00 po zhvillohen gjysëmfinalet e junioreve për shkak të finaleve dhe ceremonis se ndarjes së medaljeve të finaleve…

Read More >>

DONJETA SADIKU FINALISTE E KAMPIONATIT EVROPIAN

July 6, 2017

DONJETA SADIKU FINALISTE E KAMPIONATIT EVROPIAN Donjeta Sadiku përsëri bombardon kundërshtaret,Sot në gjysëmfinalen e Kampionatit Evropian për juniore dhe te reja boksierja jonë,Donjeta Sadiku mposhti bindshëm 5 me 0 boksieren Hungareze Nagy Angela duke bombarduar me të rame të njëpasnjëshme hungarezen e cila kishte goditje të forta dhe duke sulmuar Donjeten që ta godet por me mjeshtri dhe teknik Donjeta ju shmanget goditjeve dhe me tri katër goditje denojke kundërshtaren…

Read More >>

DONJETA SADIKU SIGUROI MEDLJEN EVROPIANE.

July 5, 2017

DONJETA SADIKU SIGUROI MEDLJEN EVROPIANE. Kampionja Evropiane dhe nënkampionja Botërore Donjeta Sadiku edhe njëher tregoi se nuk është rastësisht kampione. Donjeta Sadiku sot boksoi në qerekfinale në luft për medalje kundër francezes shtstlarte Piteau Victoire ku Donjeta bombardoi francezen me goditje të njëpasnjëshme duke e sulmuar gjatë tri raundeve dhe francezja u ndëshkua me vërejtje publike nga gjyqtari në ring për mbajtje të duarve të Donjetes duke ju ikur goditjeve të…

Read More >>

Fjolla Qunaj edhe pse humbi me raunde 2 me 1 luftoi si luaneshe.

July 5, 2017

Fjolla Qunaj edhe pse humbi me raunde 2 me 1 luftoi si luaneshe. Sot në qerekfinale Fjolla Qunaj humbi kundër boksieres Norvegjeze Bruun Anabelle por tregoi shpirt luftarak te tre raundet edhe pse e pa pervoje por luftoi si luaneshe dhe raundin e pare e fitoi 5 me 0,raudin e dyt e humbi  4 ne 1,dhe te tretin 5 me 0,sipas vendimit të gjyqtarëve edhe pse ndoshta raundi I trete…

Read More >>

Fitore bindëse e Kampiones Donjeta Sadiku.

July 4, 2017

Fitore bindëse e Kampiones Donjeta Sadiku. Kampionja Evropiane Donjeta Sadiku mundi boksieren nga Anglia Otoole Sian me rezultat unanim të gjyqtarëve ku gjat tri raundeve Donjeta shkëlqeu në ring duke goditur furishëm anglezen trupgjat dhe tregoi teknik në ring që ishte ndër meqet më të mira të pasdites,ku gjat tri raundeve sulmoi kundërshtaren duke goditur me goditje serike,Donjeta tregoi edhe njiher që nuk është rstesisht Kampione Evropiane dhe nënkampione e…

Read More >>